Znaczenie designu dla strony internetowej

Bezpłatna konsultacja

Budowanie strony internetowej to dość czasochłonne i wymagające zadanie. Treść w witrynie ma szczególne znaczenie, gdyż niesie określone przesłanie i opisuje zagadnienie, na które marka chce zwrócić uwagę odbiorcy. Trzeba jednak zaznaczyć, że bardzo ważne z punktu widzenia użytkowników są elementy wizualne. Design strony jest bowiem czynnikiem, który jako pierwszy kojarzy się z daną firmą. Jak stworzyć dobry projekt witryny i na czym skupić się najbardziej? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Design strony – znaczenie

Jako design strony internetowej rozumie się ogólny wygląd witryny. Mowa tu o wszelkich elementach graficznych, które składają się na projekt strony i mają za zadanie zaprezentować charakter marki. Mimo stałego rozwoju digital marketingu wielu twórców wciąż zastanawia się jednak, jakie ma design znaczenie w procesie rozwoju firmy.

Okazuje się, że czynnik ten istotnie wpływa na decyzje osób odwiedzających witrynę. Umiejętnie skomponowany projekt strony zachęca odbiorców do podejmowania określonych działań, których celem jest z reguły zakup produktu czy skorzystanie z danej usługi. Dbałość o design strony powinna być więc elementem każdej współczesnej strategii marketingowej, gdyż bezpośrednio oddziałuje on na wydajność witryny i wyniki marki.

Jak zoptymalizować wygląd strony?

Istnieje wiele ważnych czynników, na których warto skupić się podczas projektowania strony internetowej. Nadrzędną zasadą, którą należy kierować się podczas swoich działań, jest jednak dbałość o doświadczenie użytkownika, czyli jego satysfakcję podczas korzystania z witryny. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę?

Liczy się pierwsze wrażenie

Design strony internetowej skupiać powinien się na optymalizacji pierwszego wrażenia osoby odwiedzającej witrynę. Od wstępnych odczuć użytkownika zależy bowiem w głównej mierze jego decyzja odnośnie do pozostania lub też opuszczenia strony. Pomijając już aspekty techniczne, takie jak szybkość ładowania poszczególnych elementów czy struktura treści, ważne jest, aby odbiorca jako pierwsze dostrzegł to, co z punktu widzenia strategii marketingowej jest najistotniejsze. Najważniejsze informacje powinny być więc widoczne i odpowiednio wyeksponowane. Ta sama zasada dotyczy kluczowych przycisków, takich jak menu.

Podsumowując, strona wyświetlana użytkownikowi jako pierwsza powinna sprawiać dobre wrażenie, zachęcać do eksploracji i obrazować charakter marki, aby jej przesłanie było widoczne na pierwszy rzut oka.

Doświadczenie użytkownika to podstawa

Kluczowym aspektem każdej strategii digital marketingu jest optymalizacja doświadczeń użytkowników (UX). Należy więc pamiętać, że wszelkie treści umieszczone w witrynie powinny być dostosowane do potrzeb i oczekiwań docelowych odbiorców. Zadowolony użytkownik znacznie częściej dokona bowiem konwersji niż osoba, na której design strony nie wywarł dobrego wrażenia. Na czym skupić się podczas optymalizacji UX?

 • poprawa szybkości ładowania strony – im witryna szybciej się otwiera, tym większe szanse, że użytkownik dotrze do punktu konwersji;
 • intuicyjność nawigacji – wszelkie treści w witrynie powinny być łatwe do znalezienia;
 • optymalizacja pod kątem mobilnym – strona powinna być funkcjonalna zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych;
 • prosta struktura strony – zrozumiały układ i łatwy sposób poruszania się w witrynie to podstawowe czynniki wpływające na doświadczenia użytkownika.

Czytelność strony ma znaczenie

Aspektem wchodzącym w skład strategii optymalizacji wrażeń użytkowników jest udoskonalenie strony pod kątem czytelności i zrozumiałości treści. Wielu twórców nie zdaje sobie sprawy, jak ważne są nawet najdrobniejsze szczegóły projektu witryny. Na co zwrócić uwagę, aby design strony internetowej zachęcał użytkowników do określonych działań?

 • Kolory – kwestia estetyki jest dość subiektywnym aspektem projektowania stron internetowych. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre elementy będą pasować do siebie znacznie bardziej niż inne. W przypadku serwisów online najlepiej sprawdzają się czarne czcionki na białym tle. Nie tylko buduje to profesjonalizm marki, ale też korzystnie wpływa na czytelność zawartości, co z punktu widzenia użytkowników jest bardzo ważnym aspektem;
 • Tekst – sama prezentacja tekstu jest niemal tak ważna jak treść strony. Czytelna czcionka i odpowiedni rozmiar to podstawowe aspekty dobrego projektu witryny. Należy też pamiętać o stosowaniu fontów posiadających w swym zasobie znaki specjalne, takie jak ś, ć, ź, ń czy ó.

Optymalizacja plików multimedialnych

Jednym z najważniejszych czynników, jakie obejmuje design strony, jest prezentacja plików multimedialnych. Wolno ładujące się obrazy o złej rozdzielczości i mało nasyconych kolorach to czynnik, który bardzo skutecznie odstrasza potencjalnych klientów. Warto więc skupić się na optymalizacji grafik i filmów, aby skutecznie zachęcały odwiedzających do podejmowania określonych działań. Należy też pamiętać o odpowiednim rozmiarze zdjęć. Pliki przysłaniające inne elementy treści niekorzystnie wpływają na wygląd witryny, a więc również na doświadczenie użytkowników, które, jak już wspomniano, jest bardzo ważnym aspektem każdej strategii marketingowej.

Funkcjonalność witryny

Design strony internetowej powinien być zoptymalizowany pod kątem użyteczności. Szybka identyfikacja ewentualnych błędów pozwala bowiem uniknąć wszelkich problemów z wydajnością witryny. Mowa tu o niedziałających przyciskach call to action, błędnych linkach wewnętrznych czy niezrozumiałych przekierowaniach. Nieprawidłowości tego typu mają bardzo niekorzystny wpływ na UX, a odbiorcy, którzy spotkali się z błędami na stronie, prawdopodobnie ją opuszczą i pominą podczas kolejnych sesji.

Design strony a SEO – co warto wiedzieć?

Jak widać, design strony składa się z wielu różnorodnych aspektów. Pojawia się jednak pytanie: jak element ten wpływa na pozycjonowanie stron internetowych? Okazuje się, że dobry projekt witryny w pewnym stopniu przekłada się na jej pozycję w Google. Szybkość ładowania, dobrze zoptymalizowane obrazy czy odpowiednia struktura treści to ważne czynniki rankingowe, które wpłynąć mogą na sukces witryny. Warto więc skupić się na opracowaniu przyjaznego wyglądu strony internetowej, który nie tylko zachwyci jej użytkowników, ale też pokaże wyszukiwarkom, że marka zasługuje na wysoką pozycję na liście wyników wyszukiwania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
WYBRANE WPISY BLOGOWE

  Zastanawiasz się
  dlaczego Twoja strona
  NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Firma SXO
  Firma SXO
  OCEŃ TXT
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 7

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Darmowa konsultacja

   Zastanawiasz się
   dlaczego Twoja strona
   NIE SPRZEDAJE?
   Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
   Rozpocznij chat
   Zamów rozmowę

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ICEA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ w celu nawiązania kontaktu. Więcej w Polityce prywatności.