Wpływ paginacji stron internetowych na SEO

Wpływ paginacji stron internetowych na SEO

Bezpłatna konsultacja

Z pewnością wiesz, że nie da się zamieścić wszystkich informacji na jednej stronie internetowej, dlatego najczęściej witryny korzystają z wielu podstron, na których dzielą swoje informacje na poszczególne kategorie. Bardzo ułatwia to użytkownikom poruszanie się po stronie WWW, ponieważ staje się ona bardziej przejrzysta. Takie uporządkowanie informacji może skutkować lepszym wrażeniem odbiorcy oraz przede wszystkim większą konwersją.

Okazuje się, że można osiągnąć to poprzez paginację. Kluczem do usprawnienia stron w witrynie jest podział strony, wtedy odbiorcy mogą łatwo uzyskać do nich dostęp za pośrednictwem wyszukiwarki. Kierowanie użytkowników do konkretnych stron, prezentowanie uporządkowanych wyników wyszukiwania, a także łatwiejsza nawigacja pomiędzy wieloma stronami są częścią paginacji.

W tym artykule wyjaśnimy Ci, czym jest paginacja i jak może ona pomóc w działaniach SEO.

Paginacja – o co dokładnie w niej chodzi?

Paginacja jest procesem, w którym bardzo duży zestaw danych jest rozdzielany na poszczególne strony podkategorii. Wpływa ona na płynność w ​​nawigacji po witrynie oraz dostępność informacji istotnych dla konkretnego zapytania. Proces paginacji jest realizowany przez witryny w wyszukiwarkach w celu uzyskania lepszych wyników organicznych na stronie.

Paginacja umożliwia także dostęp do różnych informacji, takich jak całkowita liczba stron w witrynie, czy wskazanie strony, na której aktualnie znajdują się użytkownicy. Ułatwiając użytkownikom dostęp do wielu stron, zwiększa się ich wrażenie i zaangażowanie w kontekście witryny. Przyciski kierujące do kolejnych stron mogą przyczynić się do paginacji i zaoszczędzić dużo czasu użytkownikom. Jest to cecha, która definiuje wartościowy i dopracowany interfejs użytkownika.

Zalety korzystania z paginacji

 1. Lepsze wrażenia użytkownika

Poprawa doświadczenia użytkownika jest największą zaletą korzystania z paginacji. Musisz przyciągnąć odbiorców do swojej strony internetowej, aby mogli przeglądać więcej treści. Stosuj paginację, aby zaoferować swojej grupie docelowej odpowiednie treści, tak aby nie musieli zbyt dużo wyszukiwać sami, dzięki czemu pozostaną dłużej na Twojej stronie WWW.

 1. Szybsza i płynniejsza nawigacja

Paginacja powoduje, że nawigacja na stronie staje się płynniejsza i szybsza dla użytkowników. Gdy przeklikają już wszystkie strony, to oferowane są im inne pozycje związane z treścią na tej stronie lub podobną kategorią. Dzięki temu użytkownicy pozostają dłużej na stronie, ponieważ proponowane treści mogą ich zainteresować. Numeracja należy również do paginacji. Daje ona użytkownikom dokładne wyobrażenie o tym, ile jeszcze stron mogą przeglądać oraz jak wiele pasujących do zapytania użytkownika danych znajduje się w Twojej witrynie.

W jaki sposób paginacja wpływa na SEO?

 1. Możliwość indeksowania witryny

Pamiętaj, że paginacja jest zaimplementowana bezpośrednio na Twojej stronie internetowej, dlatego musisz zdecydować, które z najważniejszych stron znajdują się tam, gdzie zaczęła się paginacja. Niestety trzeba podejmować takie działania, ponieważ algorytm nie jest przystosowany do indeksacji tak dużej ilości danych, a przez to nie wszystkie Twoje strony mogą zostać zaindeksowane.

Nadając priorytet swoim najważniejszym stronom, możesz mieć pewność, że pojawią się one w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu budżet indeksowania Twojej witryny zostanie wykorzystany na najlepsze strony.

 1. Paginacja może osłabić Twoją pozycję w rankingu wyników wyszukiwania

Niestety jest to prawdą, a w przypadku linków zwrotnych dzieje się to najczęściej. Z pewnością wiesz, że wiarygodne linki na stronie to dobry sygnał i poprawia on pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Jeśli jednak korzystasz z paginacji, to autorytet uzyskany z tych linków zwrotnych może zostać podzielony na wiele stron, co osłabi wartość linku. Może to wysyłać słabe sygnały rankingowe do algorytmów wyszukiwarek, przez co nie będziesz zajmował wysokiej pozycji.

 1. Paginacja powoduje tworzenie zduplikowanych treści na stronie

Algorytmy mogą źle oceniać strony, które zawierają różnego typu treść rozmieszczoną na różnych stronach i połączoną w jeden artykuł poprzez paginację. Musisz pamiętać, że dzielenie treści zmniejsza jej wartość, a wyszukiwarki oceniają tylko wartościowe treści. W tym przypadku roboty wyszukiwarek mogą uznać zawartość każdej strony za zduplikowaną i niewartą rozpowszechniania. Jest to negatywny czynnik SEO, który wpływa na stronę. Dlatego podczas przeprowadzania procesu paginacji upewnij się, że na każdej witrynie przechowujesz wartościowe treści.

Podsumowanie

Paginacja usprawnia strony w witrynie, dzięki czemu odwiedzający mogą z łatwością uzyskać dostęp do informacji, których aktualnie poszukują oraz szybciej poruszać się po witrynie. Jest to jednak skomplikowany proces, który wymaga specjalistycznej wiedzy z punktu widzenia SEO, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie doświadczonej osoby, która zajmie się procesem paginacji, dzięki czemu ominą Cię zbędne błędy i problemy.

W przypadku pytań zapraszamy do skorzystania z formularzy naszej agencji SXO.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
WYBRANE WPISY BLOGOWE

  Zastanawiasz się
  dlaczego Twoja strona
  NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Firma SXO
  Firma SXO
  OCEŃ TXT

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Darmowa konsultacja

   Zastanawiasz się
   dlaczego Twoja strona
   NIE SPRZEDAJE?
   Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
   Rozpocznij chat
   Zamów rozmowę

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ICEA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ w celu nawiązania kontaktu. Więcej w Polityce prywatności.