Rodzaje kanałów sprzedaży internetowej

Bezpłatna konsultacja

Świat e-commerce to coraz dynamiczniej rozwijający się obszar. Przedsiębiorcy, wykorzystując różne narzędzia, starają się dotrzeć do potencjalnych klientów i zaprezentować im swoją ofertę. Aby jednak rozwijać biznes online oraz stale zwiększać dochody firmy, warto znać podstawowe kanały sprzedaży internetowej. Przyjrzyjmy się im bliżej!

Dlaczego warto działać w e-commerce?

Internet daje swoim użytkownikom niemal niezmierzony zasób możliwości zarówno zakupowych, jak i promocyjnych. Sieć jest więc doskonałym środowiskiem do pozyskiwania nowych klientów i dynamizowania sprzedaży. Z działalnością online wiąże się ponadto wiele kluczowych dla rozwoju marki korzyści. Oto najważniejsze z nich:

 • dostęp do wielu skutecznych narzędzi sprzedażowych i marketingowych;
 • możliwość bieżącej analizy efektywności podejmowanych działań;
 • możliwość dotarcia do bardzo szerokiego grona nowych odbiorców;
 • stosunkowo niskie koszty związane z promocją, w porównaniu z tradycyjnymi reklamami w prasie czy telewizji;
 • mniejszy wysiłek związany z prowadzeniem sklepu internetowego niż stacjonarnego.

Budowanie obecności marki w Internecie, mimo że dość wymagające, przynosi wiele ważnych korzyści, które nie tylko wspomagają rozwój biznesu, ale też nierzadko gwarantują lepsze wyniki sprzedażowe, niż miałoby to miejsce w przypadku działalności stacjonarnej.

Warto też dodać, że liczba internautów rośnie z dnia na dzień, a dokonywanie zakupów online staje się coraz bardziej popularne. Stawiając na sprawdzone kanały sprzedaży e-commerce, można osiągnąć spektakularny sukces, którego efekty będą widoczne przez naprawdę długi czas.

Jak przygotować się do sprzedaży online?

Wybierając kanał sprzedaży, trzeba odpowiednio przygotować się do działań sprzedażowych w sieci. Przed opracowaniem konkretnego planu warto przeprowadzić dokładne badania. Oto kilka kluczowych analiz, jakich należy się wówczas podjąć:

 • analiza konkurencji;
 • badanie rynku docelowego;
 • identyfikacja potrzeb i oczekiwań docelowych odbiorców;
 • rozeznanie w kanałach sprzedaży;
 • ustalenie narzędzi promocji i reklamy;
 • wybór systemu oceny skuteczności podejmowanych działań.

Przed przystąpieniem do konkretnych działań sprzedażowych warto stworzyć dokładne persony klienta. Szczegółowa sylwetka potencjalnego nabywcy powinna uwzględniać dane, takie jak potrzeby, oczekiwania, zainteresowania, wiek, cechy charakteru, zawód, hobby czy miejsce zamieszkania. Dzięki takim informacjom opracowanie skutecznego planu będzie o wiele łatwiejsze, a ryzyko popełnienia ewentualnych błędów zmniejszone zostanie do absolutnego minimum.

Tak przygotowana baza informacji to świetny sposób na dobranie właściwych metod promocyjnych. Pozostaje jednak pytanie: jakie kanały sprzedażowe wybrać?

Rodzaje kanałów sprzedaży

Wybierając konkretne kanały sprzedaży rodzaje, należy zwrócić szczególną uwagę na charakterystykę każdego z nich oraz dopasować poszczególne metody do celów marki, jej budżetu, a także danej branży. Przedstawiamy najpopularniejsze kanały sprzedaży internetowej, z których skorzystać powinien każdy współczesny przedsiębiorca.

Sklep internetowy

Jednym z najpopularniejszych kanałów sprzedaży jest bez wątpienia sklep internetowy. Na rynku dostępnych jest wiele platform specjalizujących się w oferowaniu produktów lub usług online, a każda z nich wyróżnia się odmiennymi aspektami. Warto więc dobrze zastanowić się przed wyborem konkretnego systemu zarządzania, gdyż ma on bezpośredni wpływ na wysokość sprzedaży oraz skuteczność działań marketingowych.

Jako że konkurencyjność branży e-commerce nieustannie wzrasta, warto dołożyć wszelkich starań, aby witryna wyróżniała się spośród innych stron w branży. Czynnikami, na które należy wówczas zwrócić szczególną uwagę, są między innymi czas ładowania strony, projekt mobilny, czytelność treści, struktura zawartości czy jakość plików multimedialnych.

Pozycjonowanie

Kolejnym, wartym uwagi narzędziem jest pozycjonowanie stron internetowych. To proces budowania widoczności marki na liście wyników wyszukiwania, który polega na wykorzystaniu różnorodnych narzędzi optymalizacyjnych i marketingowych. Wykorzystując pozycjonowanie, można uzyskać wiele kluczowych dla rozwoju biznesu online korzyści. Oto podstawowe efekty, jakie gwarantuje właściwie prowadzone SEO :

 • większy ruch w witrynie;
 • wyższy współczynnik konwersji;
 • mniejsza liczba odrzuceń;
 • większe zaufanie do marki;
 • lepsze wyniki sprzedażowe;
 • większa świadomość marki;
 • nieustanny rozwój biznesu w sieci.

Warto zaznaczyć, że w bardzo konkurencyjnych obecnie czasach, gdzie większość przedsiębiorców decyduje się przenieść swoją działalność do środowiska internetowego, pozycjonowanie stron okazać się może najlepszym sposobem na pozyskiwanie nowych klientów i zwiększenie sprzedaży. Powszechnie wiadomo bowiem, iż użytkownicy najczęściej wybierają pierwsze trzy pozycje na liście wyników wyszukiwania. Warto więc uznać pozycjonowanie jako ważny kanał sprzedaży w swojej strategii marketingowej.

Google Ads

Skutecznym narzędziem, dzięki któremu kanały sprzedaży, takie jak sklep internetowy, mogą okazać się dość dochodowym rozwiązaniem, jest kampania Google Ads. Płatne reklamy w wyszukiwarce, mimo że związane z pewnymi kosztami, są bardzo efektywną formą promowania marki i jej oferty. Umiejętnie opracowana strategia to bardzo rentowna inwestycja, która przynieść może sukces wielu współczesnym firmom. Warto więc przeprowadzić dokładne badania, zidentyfikować popularne słowa kluczowe oraz opracować treści zachęcające konsumentów do skorzystania z oferty danej firmy.

Media społecznościowe

Kanał sprzedaży, który obok sklepów internetowych rozwija się w obecnych czasach najprężniej, to media społecznościowe. Umiejętnie prowadzona strategia marketingowa w popularnych serwisach, takich jak Facebook, Instagram, TikTok czy LinkedIn, to nie tylko doskonały sposób na rozszerzanie świadomości marki i pozyskiwanie nowych klientów, ale też duża szansa na rozwijanie sprzedaży internetowej.

Istotną zaletą sprzedaży w mediach społecznościowych są również dość niskie koszty związane z promocją produktów i usług. Dzięki szczegółowemu określeniu grupy docelowej oferta przedstawiana jest wyłącznie osobom faktycznie zainteresowanym, w wyniku czego wydatki na marketing osiągają minimalny poziom.

Marketplace

Jako że sprzedaż internetowa dynamicznie rozwija się już od dłuższego czasu, Internet oferuje coraz więcej metod pozyskiwania klientów. Jednym z najpopularniejszych obecnie sposobów jest marketplace, czyli środowisko, gdzie sprzedawcy prezentują swoje produkty i usługi. Ważną zaletą tej koncepcji jest stały przepływ potencjalnych odbiorców oraz niemal nieograniczone możliwości sprzedażowe, które zachęcają przedsiębiorców z całego świata do wykorzystania potencjału marketplace. Najistotniejsze kanały sprzedaży internetowej to Allegro, Amazon, OLX oraz Ebay. Wykorzystanie ich w swojej strategii marketingowej nie tylko jest dość tanim rozwiązaniem, ale też bardzo skutecznym sposobem rozwijania biznesu online, dlatego zdecydowanie warto rozważyć ich użycie.

Jaki kanał sprzedaży wybrać?

Jako że Internet oferuje niemal nieograniczony zakres możliwości, wybór odpowiedniego rozwiązania okazać się może dość trudny. Kanały sprzedażowe wyróżniają się bowiem odmiennymi warunkami, które w przypadku każdej firmy będą przynosić różne efekty. Warto więc przeprowadzić kompleksowe badania rynku, określić swoje cele, potrzeby i oczekiwania oraz wypróbować kilka różnych metod. Bliższe zapoznanie się z poszczególnymi narzędziami z pewnością wyklaruje konkretne spostrzeżenia, dzięki którym wybór skutecznego kanału okaże się o wiele łatwiejszy, a ryzyko popełnienia ewentualnych błędów ograniczone zostanie do absolutnego minimum.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
WYBRANE WPISY BLOGOWE

  Zastanawiasz się
  dlaczego Twoja strona
  NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Firma SXO
  Firma SXO
  OCEŃ TXT
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 7

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Darmowa konsultacja

   Zastanawiasz się
   dlaczego Twoja strona
   NIE SPRZEDAJE?
   Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
   Rozpocznij chat
   Zamów rozmowę

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ICEA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ w celu nawiązania kontaktu. Więcej w Polityce prywatności.