Migracja WordPress – co musisz wiedzieć?

Migracja WordPress – co musisz wiedzieć?

Bezpłatna konsultacja

WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią. Wiele osób staje przed koniecznością przeniesienia strony internetowej na nowy hosting. Konieczność zmiany może być spowodowana słabą obsługą klienta, słabą wydajnością lub wysoką ceną. Przed migracją warto zapoznać się z dostępnymi metodami i przemyśleć jak zrobić to porządnie, aby WordPress migracja się powiodła. Przeczytaj artykuł i zdobądź pełną wiedzę o tym procesie!

Migracja Wordpress - co to jest?

Migracja WordPress jest procesem przeniesienia bazy danych oraz plików strony internetowej na nowy serwer. Składają się na to wszelkie pliki motywu WordPressa, media oraz baza danych, która jest najistotniejsza w całym procesie. Jeśli nie zostanie przeniesiona, nastąpi problem z poprawnym funkcjonowaniem witryny. Proces migracji WordPressa na inny serwer nie jest skomplikowany. Aby go przeprowadzić, będziesz potrzebował następujących danych:

 • Dostęp do kokpitu WordPressa;
 • phpMyAdmin – pozwala na dostęp do bazy danych, która jest potrzebna do wyeksportowania i modyfikacji;
 • Klient FTP – potrzebny do uzyskania dostępu do strony internetowej i modyfikacji.

Po co wykonuje się migrację WordPressa na nowy serwer?

Migrację strony na WordPressie najczęściej wykonuje się w przypadku problemów z obecnym hostingiem, na którym funkcjonuje witryna. Głównym celem jest wdrożenie strony na serwer, który szybko się ładuje, nie ma problemu z wydajnością, posiada wsparcie z najnowszą wersją PHP oraz nie doświadcza problemów z przerwami w działaniu. Strona firmowa to główna wizytówka przedsiębiorstwa, dlatego warto zadbać o to, aby funkcjonowała szybko i sprawnie.

Przed przeprowadzeniem migracji WordPressa, warto zapoznać się z ryzykiem, z którym należy się liczyć podczas tej procedury. Brak wiedzy i nieumiejętne przeprowadzenie procesu może spowodować:

 • utratę danych w witrynie;
 • czasowe wyłączenie strony internetowej;
 • utratę potencjalnych klientów i straty wizerunkowe przedsiębiorstwa;
 • spadek widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania.

Dlatego planując migrację, warto się dobrze do niej przygotować i nabyć potrzebną wiedzę. Kluczowa jest również metoda, za pomocą której dokonasz migracji.

Migracja wordpress na inny serwer - o czym trzeba pamiętać?

Procedura nie jest trudna i każdy powinien sobie z nią poradzić, jednak należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach, które pozwolą uniknąć problemów po zakończeniu procesu.

Kopia zapasowa strony

Jest to nic innego jak kopia wszystkich plików znajdujących się na stronie internetowej. W przypadku nieszczęśliwego zdarzenia, takiego jak awaria serwerów lub włamanie, możesz utracić wszelkie dane, natomiast kopia zapasowa pozwoli Ci je z powrotem odzyskać.

Jeśli Migracja wordpressa na inny serwer zostanie poprawnie przeprowadzona, nie będziesz musiał martwić się utratą danych.

Nie zapomnij o SEO!

Przedsiębiorcy, którzy aktywnie prowadzą kampanie w organicznych wynikach wyszukiwania, mogą utracić wypracowane przez ostatnie miesiące efekty. Innymi słowy mogą one zostać zniszczone podczas przeprowadzania procedury. Kilkugodzinny brak działania strony może negatywnie wpłynąć na obecne pozycje w Google i przełożyć się na widoczny spadek ruchu.

Migracja strony Wordpress - jak przeprowadzić?

Nie istnieje tylko jeden sprawdzony sposób przeprowadzenia migracji WordPressa na inny serwer. Wszystko zależy od tego ile czasu planujesz poświęcić na ten proces. Wykonanie tej procedury możliwe jest na trzy różne sposoby.

Migracja za pomocą wtyczki

Z uwagi na fakt, że WordPress jest bardzo popularnym CMS, w Internecie dostępnych jest sporo darmowych wtyczek, które wykonają ten proces bez problemu. Najważniejszym elementem jest wybór wtyczki, która przeprowadzi migrację WordPressa skutecznie i bez komplikacji. Rekomendujemy użycie sprawdzonych wtyczek:

 • All-in-One WP Migration – sprawdzona wtyczka posiadająca miliony instalacji oraz tysiące ocen i recenzji. Przebieg procesu migracji jest prosty i intuicyjny. W darmowej wersji jedynym mankamentem jest ograniczony rozmiar importowanego pliku, pozwala na maksymalną wagę 512 mb.
 • Duplicator – wtyczka bardzo podobna do All-in-One WP Migration, generująca plik installer.php oraz plik z danymi strony internetowej. Na nowym hostingu wdrażamy pliki i odpalamy instalację, wchodząc na następując URL – https://domena.pl/installer.php
  Zostaniemy przekierowani do instalatora, w którym wpisujemy dane dostępowe do bazy danych i zaznaczamy odpowiednie opcje. Niezbędne jest usunięcie pliku installer.php po wykonaniu migracji, w innym wypadku będziemy narażeni na ponowne wywołanie procesu, który przełoży się na utratę danych.
 • BackupBuddy – popularna wtyczka służąca do wykonywania kopii zapasowej na WordPressie. Sporo ludzi nie wie, że możliwe jest wykonanie migracji strony na inny serwer za pomocą BackupBuddy. Porównując do poprzednich propozycji, jest o wiele trudniejsza w obsłudze.

Plusy

 • Proces jest w pełni automatyczny i prosty;
 • Nie potrzeba dostępu do FTP oraz bazy danych;
 • Automatyczna zmiana odnośników w przypadku zmiany domeny.

Minusy

 • Możliwe jest wystąpienie problemów w przypadku, gdy strona nie ma odpowiedniego limitu wgrywania plików;
 • Wymagana jest instalacja czystego WordPressa na nowym serwerze.

WordPress migracja z pomocą hostingodawcy

Jeśli nie masz pewności czy proces migracji WordPressa na inny serwer zostanie przez Ciebie wykonany w poprawny sposób lub nie masz na to czasu, skorzystaj z pomocy hostingodawcy. Na rynku dostępna jest bogata oferta dotycząca migracji WordPressa, specjalista kompleksowo wykona za Ciebie ten proces. Wiele przedsiębiorstw posiada w ofercie wsparcie dla nowych użytkowników, zapewniające darmową migrację. Podczas wyboru hostingu zwróć na to szczególną uwagę.

Ręczna migracja

Opcja ręcznej migracji WordPressa na inny serwer jest idealna dla osób znających wewnętrzne działanie CMS. Podczas tej metody pracujemy z plikami i bazą danych, dlatego nie jest rekomendowana dla osób, które nie wiedzą jak się za to zabrać. Najmniejszy błąd podczas migracji może spowodować uszkodzenie Twojej obecnej strony internetowej. Częstym problemem jest również nieudana migracja. Zatem jak przeprowadzić ręczną migrację strony WordPress?

Zalety:

 • Oszczędność czasu;
 • Proces zostanie wykonany prawidłowo;

Wady:

 • Przeprowadzenie migracji nie zawsze jest darmowe;
Krok 1. Pobieramy pliki

Procedurę rozpoczynamy od pobrania plików z serwera, na którym obecnie stoi strona internetowa. Najprościej jest nawiązać połączenie FTP za pomocą np. Filezilla. Czas trwania tego procesu zależy od wielkości danych, szybkości serwera oraz Twojego łącza internetowego.

Krok 2. Pobieramy bazę danych WordPressa

Po zakończeniu procesu pobrania danych zabieramy się do pozyskania bazy danych. W takim przypadku należy zalogować się do panelu konta obecnego hostingu, kliknąć phpMyAdmin, wybrać bazę danych należącą do Twojej strony internetowej, a następnie eksportować dane.

Krok 3. Utwórz bazę danych na nowym hostingu

W momencie gdy posiadasz już starą bazę danych, należy zalogować się do panelu konta na nowym hostingu. Przeprowadzamy proces założenia nowej bazy danych i importu starej.

Krok 4. Wgraj pliki na nowy serwer

Pliki pobrane na samym początku należy wdrożyć na nowy serwer. Ponownie nawiąż połączenie FTP i wdróż tam pliki strony internetowej. Proces zajmie trochę czasu, tak jak poprzednio.

Krok 5. Edycja pliku wp-config.php

Po wdrożeniu bazy danych i plików na nowy serwer należy przystąpić do konfiguracji pliku wp-config.php. Znajdują się tam dane do starego hostingu, które trzeba zamienić na nowe. Są to takie informacje jak:

 • nazwa bazy danych – define(’DB_NAME, 'db_name’);
 • nazwa użytkownika – define(’DB_USER, 'db_user’);
 • hasło – define(’DB_PASSWORD, 'db_pass’).
Krok 6. Przekieruj domenę na nowy serwer

Aby cała domena funkcjonowała na nowym serwerze, konieczna jest zmiana DNS domeny. Proces ten zajmuje najczęściej do 24h. Aby zmienić dane, należy zalogować się do panelu konta administracyjnego w którym znajduje się domena.

Zalety:
 • Pełna kontrola nad procesem migracji strony;
 • Zawsze działa;
 • Umożliwia przenoszenie dużych serwisów.
Wady:
 • Wymaga dostępu do FTP i bazy danych;
 • Trzeba wykonać ręczne zmiany w plikach;
 • Trudny dla niedoświadczonych osób.

Wordpress migracja - najczęstsze problemy

Jak każdy program – WordPress również posiada pewne wady, z którymi użytkownicy chcący przeprowadzić w jego ramach migrację, muszą się mierzyć. Warto się z nimi zaznajomić!

Error 500 wewnętrzny błąd serwera

Często pojawiającym się problemem jest wyskakujący po wykonanej migracji błąd error 500. Hosting może nie posiadać dostępu do wszystkich plików w witrynie. Rozwiązaniem problemu jest udostępnienie folderu hostingowi. Jeśli problem nadal występuje, sprawdź plik .htaccess. Najprostszym sposobem jest ponowne wygenerowanie pliku lub usunięcie go.

Problem z adresami URL

W wyniku przeprowadzonej migracji, adresy URL w postach często przestają działać. Dzieje się tak, ponieważ mogą one kierować do poprzedniej domeny. Rozwiązanie problemu możliwe jest za pomocą SQL w bazie danych lub wtyczki Better Search Replace, pozwalającej na zmianę wskazanego wyrażenia na całej stronie internetowej.

Błąd nawiązywania połączenia

Błąd znany szerzej jako Error Establishing a Database Connection jest jednym z najpopularniejszych problemów podczas przeprowadzania migracji wordpressa na inny serwer. Występuje w przypadku, gdy Twoja strona internetowa nie ma dostępu do bazy danych. W celu naprawy błędu należy otworzyć plik wp-config.php. Upewnij się, że nie znalazły się tam literówki oraz czy nazwa użytkownika, login i uprawnienia są poprawne.

Certyfikat SSL

W obecnych czasach praktycznie każda strona posiada certyfikat SSL. Podczas migracji strony internetowej, występujący błąd NET::ERR_CERT_INVALID świadczy o tym, że nie została zmieniona nazwa domeny w certyfikacie. Aby rozwiązać ten problem, należy ponownie wdrożyć certyfikat SSL.

Skontaktuj się z naszą agencją SXO już teraz jeśli chcesz dowiedzieć się więcej. Chętnie umówimy się z Tobą na bezpłatną konsultację i ustalimy szczegóły naszej współpracy. Odkryj skuteczną strategię SEO dzięki nam! Czekamy na Ciebie!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
WYBRANE WPISY BLOGOWE

  Zastanawiasz się
  dlaczego Twoja strona
  NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Firma SXO
  Firma SXO
  OCEŃ TXT

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Darmowa konsultacja

   Zastanawiasz się
   dlaczego Twoja strona
   NIE SPRZEDAJE?
   Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
   Rozpocznij chat
   Zamów rozmowę

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ICEA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ w celu nawiązania kontaktu. Więcej w Polityce prywatności.