Linki kanoniczne – do czego są potrzebne?

Linki kanoniczne – do czego są potrzebne?

Bezpłatna konsultacja

Pozycjonowanie stron internetowych to zbiór różnych działań, które mogą poprawić widoczność adresu w sieci. Witryna internetowa, która jest zoptymalizowana pod wymagania wyszukiwarek internetowych jest lepiej traktowana przez algorytmy wyszukiwarki i tym samym może liczyć na uzyskanie lepszych pozycji w tak zwanych SERPach. Jednym z ciekawszych zagadnień dotyczących optymalizacji są tak zwane linki kanoniczne. W niniejszym artykule przedstawiamy czym są linki kanoniczne i na co należy zwrócić uwagę przy tworzeniu linków tego typu.

Linki kanoniczne

Duplikacja treści nie jest mile widziana przez Google

Kiedyś pozycjonowanie strony opierało się na umieszczaniu jak największej ilości odnośników oraz jak największej ilości treści – im więcej, tym lepiej. Powodowało to niezamierzony efekt w postaci coraz większej liczby treści, które miały bardzo niską jakość. Innymi słowy były to działania, które dzisiaj w branży są określane mianem spamu.

Twórcy wyszukiwarki postanowili walczyć z dużą ilością wspomnianego spamu i tym samym praktycznie nieustannie prowadzą prace nad aktualizacją algorytmu tak aby wykluczyć różnego rodzaju sztuczki podchodzące pod tak zwane “black hat seo” lub “grey hat seo”. Obecnie duży nacisk jest kładziony na to, aby treść prezentowana na stronie była możliwie jak najbardziej unikalna i jakościowa. Roboty przez cały czas przeszukują Internet w poszukiwaniu duplikujących się treści i “karzą” strony ze słabym (tym bardziej zduplikowanym) contentem spadkiem pozycji w wyszukiwarce. Co istotne wykrycie ewentualnych duplikacji sprawia, że często cała strona internetowa działająca w obrębie danej domeny jest mniej przychylnie widziana przez wyszukiwarkę. Zatem problem początkowo może dotyczyć tylko jednej zduplikowanej podstrony a w efekcie może wpłynąć na widoczność całej witryny. Dlatego zadbanie o rozwiązanie ewentualnych problemów z duplikacją treści jest kluczowym elementem z jakim muszą zmierzyć się webmasterzy optymalizujący swoje strony internetowe pod wymagania wyszukiwarek internetowych.

Link kanoniczny pozwala poradzić sobie z wewnętrzną duplikacją treści

Link kanoniczny co to jest? Link kanoniczny jest meta tagiem, który występuje w sekcji <head>. Tag informujący o linku kanonicznym można znaleźć w kodzie w formie atrybutu rel=”canonical”. Przykład zaprezentowano poniżej:

<link rel="canonical "href="https://przykladowa-strona.pl/blog/artykul-o-linkach-kanonicznych" />

Zadaniem jakie spełnia tag canonical jest poinformowanie robota wyszukiwarki czy ma do czynienia z adresem oryginalnym (kanonicznym) i czy w związku z tym to właśnie ten adres powinien być indeksowany. Z punktu widzenia SEO ma to bardzo duże znaczenie. Jeśli webmaster wskaże robotowi wyszukiwarki tak zwanego canonicala to kolokwialnie mówiąc nie będzie problemu z wewnętrzną duplikacją treści. Jeśli jednak takiej informacji nie będzie robot może uznać różne adresy URL za zduplikowaną treścią i tym samym może obniżyć ich pozycję.

Dla przykładu w przypadku niektórych stron internetowych istnieje kilka sposobów dostania się na stronę główną. Jednocześnie powoduje to pewne komplikacje dla robotów wyszukiwarki, które powinny zaindeksować tylko jeden “oryginalny” adres. Dla przykładu i zrozumienia jaki problem mogą rozwiązywać linki kanoniczny, załóżmy, że do strony głównej może prowadzić kilka następujących adresów:

 • www.przykladowastrona.pl
 • www.przykladowastrona.pl/index_html/stronaglowna
 • www.przykladowastrona.pl/strona_glowna

Po analizie robot szybko może się zorientować, że każdy adres URL prowadzi do strony, na której jest taka sama albo bardzo podobna treść i tym samym może uznać, że na stronie występuje duplikacja treści. Wyszukiwarka automatycznie użyje dokładnie tego adresu, który będzie według niej jest oryginalny będzie go wyświetlać w wynikach wyszukiwania, jednocześnie może wykluczyć lub znacząco obniżyć widoczność pozostałych adresów URL. To co postanowi wyszukiwarka nie zawsze może być odpowiednie z punktu widzenia właściciela strony. Tym bardziej, że algorytm wyszukiwarki może ukarać za takie działania całą domenę, a nie tylko wybrane podstrony. Właśnie w tym momencie przydaje się link kanoniczny który podpowiada robotom Google, jaki adres będzie tym właściwym, który warto zaindeksować w wyszukiwarce i promować w „serpach”.

Innymi słowy, zadaniem linków kanonicznych jest wyróżnienie danej podstrony na tle całej struktury adresu i wskazanie robotom oryginalnego źródła, które warto wyeksponować.

Kiedy należy wykorzystywać kanoniczne linki URL?

Istnieje kilka szczególnych sytuacji, w których seo linki kanoniczne są rekomendowane. Zależy to przede wszystkim od samej struktury strony i sposobu eksponowania treści. Najczęściej warto stosować to rozwiązanie, gdy:

 • na pojedynczej stronie internetowej funkcjonuje kilka adresów URL, które mogą być mylące dla algorytmów Google`a,
 • występuje niezamierzony duplikat kilku podstron – zachodzi konieczność wskazania, gdzie znajduje się oryginalny adres źródłowy,
 • sklep internetowy posiada wiele podobnych produktów, które posiadają nie do końca unikalne opisy – wtedy warto stosować rozwiązania kanoniczne do pozostałych produktów,
 • w przypadku zezwalania innym stronom internetowym na korzystanie z zasobów strony głównej – tag powinien wskazywać, skąd pochodzą te treści,
 • w celu uniknięcia tzw. kanibalizacji fraz kluczowych – można się z tym spotkać w przypadku, gdy strona została źle zaindeksowana,
 • dana podstrona posiada kilka różnych wersji – np. jest dostosowana do formatu AMP,
 • występuje sytuacja, w której strona mobilna ma inny adres niż wersja dostępna na komputery. Zazwyczaj buduje się dwie takie same domeny z nazwami, które nieco się różnią. Dla lepszego pozycjonowania tych stron stosuje się seo linki kanoniczne, które kieruje ruch na właściwe tory. Dzieje się to niezależnie od urządzenia, na którym wyświetlane są treści. Google zostaje w ten sposób poinformowany, że to w rzeczywistości jedna strona.

Sytuacje, w których nie powinno się używać rozwiązań kanonicznych

Znane są również okoliczności, w których link kanoniczny nie będzie prawidłowym rozwiązaniem. Warto pamiętać, że istnieją alternatywne narzędzia, które mogą lepiej sprawdzić się w danej sytuacji. Nie powinno się dodawać linków, jeśli:

 • można użyć przekierowania typu 301 dla adresu URL – jest to lepszy wybór, gdyż może sprawniej wpływać na pozycjonowanie rankingu strony,
 • zastosowano rozwiązanie noindex dla adresu internetowego. W tym wypadku wyszukiwarka będzie w ogóle pomijać taki adres. Należy wybrać tylko jedno narzędzie – albo kanoniczny URL albo noindex,
 • występuje duża rozbieżność w zawartości stron – wtedy użycie linku może zniweczyć pracę robotów wyszukiwarki, które będą ignorowały takie polecenie.

Duplikowanie treści powinno być najważniejszym motywem, który skłania do używania linków kanonicznych.

W jaki sposób dodaje się linki kanoniczne?

Linki kanoniczne stosuje się w odmienny sposób, zależnie od miejsca, w którym mają działać. Istnieje kilka głównych sekcji, w których powinny być umieszczane:

W kodzie HTML

Link rel canonical umieszcza się pomiędzy oznaczeniami <head> i </head> w kodzie HTML. Najczęściej kod ma następującą postać:

<link rel="canonical "href="https://przykladowa-strona.pl/blog/artykul-o-linkach-kanonicznych" />

W WordPressie poprzez wtyczki

W tym celu można zaopatrzyć się w specjalną wtyczkę np. Yoast SEO. W tym wypadku można dodawać rozwiązanie kanoniczne na każdej podstronie WordPressa w sekcji “zaawansowane” wtyczki. Wystarczy wpisać odpowiedni adres w miejscu “Kanoniczny URL”. Kolejną wtyczką, dzięki której można wprowadzić w życie powyższy przepis jest Rank Math – dzieje się to w bardzo podobny sposób a indeksowanie staje się prostsze,

Pliki umieszczone na stronie internetowej

Dobrym przykładem jest tu plik z rozszerzeniem .pdf. W tym wypadku kod przyjmie następującą postać:

<http://www.przykladowa-strona.pl/pobierz/przykladowy-plik.pdf>; rel="canonical"

Za pomocą pliku .htaccess

Alternatywnym sposobem (wykorzystywanym głównie, gdy z jakiś powodów nie mamy dostępu do kodu HTML lub po prostu nie chcemy edytować kodu HTML) jest wykorzystanie pliku .htaccess. Jest to plik, który można znaleźć w głównym katalogu strony na serwerze FTP. Poniżej przykład jak może wyglądać tag w przypadku, gdy mamy do czynienia z serwerem Apache. Należy koniecznie odnotować, że w zależności od tego z jakiego rodzaju serwerem mamy do czynienia, kod będzie przyjmował różną formę. Zmiana danych za pomocą .htaccess wymaga odpowiedniej wiedzy technicznej i raczej jest to rozwiązanie dla co najmniej średniozaawansowanych webmasterów. Nieumiejętne edytowanie pliku .htaccess może wpłynąć na prawidłowe działanie strony internetowej.

Pozostałe informacje, które warto odnotować na temat wykorzystania linków kanonicznych

Co wpływa na poprawne funkcjonowanie adresu kanonicznego?

Samo wpisanie polecenia w kodzie strony nie powinno być zbyt trudne dla przeciętnego użytkownika strony internetowej. Niemniej, istnieje kilka czynników, które mogą zaszkodzić w poprawnej indeksacji adresu w sieci. Należy do nich:

 • wybieranie do linkowania stron lub podstron, które z punktu widzenia robotów wyszukiwarki i czytelników mają mniej atrakcyjną treść. Powinny to być najbardziej merytoryczne i wartościowe wpisy, które charakteryzują się bardzo dobrą jakością,
 • wprowadzanie kilku równoważnych linków kanonicznych, które nie wskazują jednoznacznie na żaden adres i powodują konsternację w pracy wyszukiwarki. Warto pamiętać, że priorytet może być tylko jeden, a wybranie kilku ścieżek będzie skutkowało w najlepszym wypadku neutralnością ze strony wyszukiwarki Google,
 • występowanie błędów interpunkcyjnych i literówek w adresie URL. Wydaje się to błahą pomyłką, ale to decyduje o jakości pozycjonowania. Dlatego każdorazowo po wprowadzeniu linku warto przekonać się, czy jest on w pełni poprawny,
 • używanie meta tagów kanonicznych poza sekcją head. Nagłówek jest jedynym miejscem, w którym link będzie działał we właściwy sposób.

Dzięki zastosowaniu linków w odpowiedniej formie można znacznie lepiej pokazać stronę i produkt potencjalnym klientom. Wpływa to pozytywnie na konwersję, pozycjonowanie i ogranicza liczbę duplikatów w sieci.

Czym linki typu canonical różnią się od przekierowania?

Często dochodzi do sytuacji, w której linki rel canonical są mylone z przekierowaniem 301. Zdecydowanie te metody służą do różnych celów. Przekierowanie służy do tego, aby pomóc użytkownikom znaleźć strony, które są dostępne pod innym adresem URL. Linki kanoniczne powinny być stosowane wówczas, kiedy przekierowanie jest bardzo trudne lub niemożliwe. Do takiej sytuacji dochodzi np. wtedy, gdy istnieje wiele podobnych sposobów nawigacji na stronie np.

 • www.przykladowy-sklep-meblarski.pl/lozka/sofy
 • www.przykladowy-sklep-meblarski.pl/sofy/lozka

Jest to sytuacja, która występuje w szczególności w rozbudowanych sklepach internetowych. W sposób automatyczny mogą się generować adresy URL należące do kategorii i podkategorii, które mogą być postrzegane przez bota jako duplikaty. W takim przypadku przekierowanie 301 się nie sprawdzi, bo po prostu “wyrzuci” dany adres URL i przekieruje użytkownika na inny. Dlatego w takim przypadku zastosowanie linków kanonicznych wydaje się wyjątkowo wyraźnie uzasadnione.

Podsumowanie - linki kanoniczne to skuteczne rozwiązanie, jednak powinno być stosowane z rozwagą

Linki kanoniczne to bardzo użyteczne narzędzie, które może być wykorzystane w celu optymalizacji witryny zgodnie z wymaganiami wyszukiwarki internetowej. W bardzo interesujący sposób pomaga rozwiązać problem ze zduplikowaną treścią. Jednocześnie warto pamiętać, że nie zawsze warto z tej metody skorzystać w pierwszej kolejności. Zanim zostanie zastosowana należy dokładnie przeanalizować czy dana sytuacja wpisuje się w przykłady, w których zastosowanie rel=Canonical jest rekomendowane czy też należy zastosować inne rozwiązania np. tag noIndex lub przekierowanie 301.

Skontaktuj się z nami już teraz jeśli chcesz dowiedzieć się więcej. Chętnie umówimy się z Tobą na bezpłatną konsultację i ustalimy szczegóły naszej współpracy. Odkryj skuteczną strategię SXO, a pomoże Ci w tym nasza agencja SXO!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
WYBRANE WPISY BLOGOWE

  Zastanawiasz się
  dlaczego Twoja strona
  NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Firma SXO
  Firma SXO
  OCEŃ TXT

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Darmowa konsultacja

   Zastanawiasz się
   dlaczego Twoja strona
   NIE SPRZEDAJE?
   Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
   Rozpocznij chat
   Zamów rozmowę

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ICEA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ w celu nawiązania kontaktu. Więcej w Polityce prywatności.