Jakie są najpopularniejsze systemy CMS?

Jakie są najpopularniejsze systemy CMS?

Bezpłatna konsultacja

Zanim przejdziemy do prezentacji najpopularniejszych systemów CMS, warto sprawdzić, czym one są. Według definicji system CMS jest oprogramowaniem służącym do tworzenia, edycji i publikowania różnego rodzaju treści – dotyczy przede wszystkim tych materiałów, które zostały opublikowane online.

Czym jest CMS?

Sam skrót CMS pochodzi od angielskiej nazwy systemu zarządzania treścią – Content Management System. Atutem tego rodzaju oprogramowania jest to, że w tym samym czasie może korzystać z niego więcej niż jedna osoba. Wprowadzane zmiany lub tworzone od podstaw treści aktualizowane są w sieci w czasie rzeczywistym.

Systemy CMS – rodzaje

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje systemów CMS. Są to:

 • systemy komercyjne;
 • systemy typu open source;
 • systemy dystrybuowane w modelu SaaS.

Systemy typu open source są bezpłatne w swojej podstawowej wersji, co wpływa na ich popularność wśród użytkowników. Ewentualne koszty pojawiają się dopiero przy bardziej zaawansowanych funkcjach. Dystrybucja w modelu SaaS polega na cyklicznie płatnym abonamencie za licencję do użytkowania systemu CMS. Systemy komercyjne wymagają jednej płatności za zakup podstawowej licencji i ewentualnych dopłat przy rozszerzaniu usługi w przyszłości.

Dlaczego warto postawić na CMS?

Docelowo posiadanie systemu CMS wpływa na wygodę zarządzania treściami publikowanymi na stronach internetowych. Systemy umożliwiają tworzenie wersji roboczych dokumentów, umieszczania ich w dedykowanych folderach oraz szybką publikację lub edycję treści. Zmiany nanoszone są w czasie rzeczywistym lub zapisywane w wersji roboczej do późniejszej publikacji. Do największych zalet korzystania z oprogramowania CMS zalicza się:

 • sprawną publikację treści;
 • możliwość aktualizacji treści w czasie rzeczywistym;
 • intuicyjne zarządzanie treściami na stronie (również dla osób nietechnicznych);
 • dostosowanie do jednoczesnej pracy wielu osób w zespole;
 • rozbudowywanie strony we własnym zakresie;
 • możliwość integracji systemu z wtyczkami i rozszerzeniami;
 • swoboda pracy zdalnej.

Najpopularniejsze systemy CMS na rynku

Rynek oprogramowania CMS rozwija się bardzo dynamicznie. Obecnie użytkownicy mogą skorzystać z dziesiątek lub nawet setek systemów zarządzania treścią na swoich stronach internetowych. Są jednak systemy, które cieszą się wśród użytkowników największą popularnością. Wpływ na to ma ich funkcjonalność, prostota użytkowania oraz często bezpłatne licencje. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze systemy CMS wykorzystywane przez polskich właścicieli stron WWW.

WordPress

To najpopularniejszy system CMS użytkowany w Polsce. Jest rozwiązaniem open source. Szacuje się, że około 25% wszystkich stron internetowych na świecie powstało na WordPressie. System CMS został zbudowany przy wykorzystaniu języka PHP i MySQL. Wpływ na jego popularność ma przede wszystkim prostota użytkowania CMS oraz dostępność w nim wielu zaawansowanych i przydatnych w prowadzeniu strony internetowej funkcji.

Strony powstałe na WordPressie są dostosowane do standardów W3C oraz z powodzeniem można je optymalizować pod wyszukiwarki, co wpływa na lepsze pozycjonowanie witryny w organicznych wynikach wyszukiwania. Użytkownicy WordPressa mogą korzystać z wielu wtyczek i motywów. Na tym systemie można postawić podstawowe strony WWW oraz bardziej rozbudowane projekty, w tym sklepy internetowe przy wykorzystaniu wtyczki WooCommerce.

Drupal

Ciekawym systemem CMS jest Drupal, czyli kolejne oprogramowanie open source. System powstał na bazie języka PHP. W swojej budowie i funkcjonalności jest bardzo zbliżony do WordPressa. Użytkownicy mają dostęp nawet do setek tysięcy pluginów i rozszerzeń. Drupal bardzo często wybierany jest do stron internetowych o skomplikowanej strukturze i złożonych treściach. Jest także jednym z pierwszych wyborów dla osób zarządzających portalami popularnonaukowymi o dużej liczbie treści. System umożliwia tagowanie oraz taksonomię.

Joomla

Kolejnym projektem typu open source jest Joomla. Ten system CMS również ma zbliżone funkcjonalności i budowę do WordPressa i Drupala. Elastyczność tego CMS-u pozwala na jego swobodne użytkowanie przez firmy o różnej wielkości oraz osoby o małej wiedzy technicznej. Obsługa administracyjna Joomli jest bardzo intuicyjna i wygodna. System został przetłumaczony na 64 języki, w tym również język polski, co jest dużym ułatwieniem dla użytkowników. Joomla jest zoptymalizowana pod wyszukiwarki, dlatego z łatwością może być wykorzystywana w działaniach marketingowych i przy pozycjonowaniu stron WWW.

Typo3

To rozbudowany i zaawansowany system CMS typu open source. Cieszy się dużą popularnością wśród osób posiadających specjalistyczną wiedzę programistyczną i doświadczenie. System Typo3 zbudowany jest na modułach oraz posiada kilka tysięcy rozszerzeń. Choć to bardzo wydajny system zarządzania treściami, to jednak odradzany jest początkującym użytkownikom i osobom nietechnicznym. Skomplikowana instalacja i konfiguracja Typo3 może sprawić, że właściciele stron WWW poświęcą czas na naukę i ostatecznie nie będą w stanie korzystać z pełni funkcjonalności tego oprogramowania.

ModX

W czołówce najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią jest ModX. Szacuje się, że postawiono na nim już ponad 100 tysięcy stron WWW na całym świecie. Wyróżnikiem tego systemu na rynku jest jego prostota i dopasowanie sposobu obsługi do osób o zerowym pojęciu technicznym. Dzięki temu bez trudu poradzą sobie z nim nawet początkujący użytkownicy. Twórcy ModX zadbali o dobre zoptymalizowanie systemu pod kątem wyszukiwarek. W ostatnich miesiącach można zaobserwować wzrost popularności tego systemu CMS. On również należy do rozwiązań typu open source.

TextPattern

System CMS TextPattern to darmowe rozwiązanie open source oparte na języku PHP i MySQL. Użytkownicy mają do dyspozycji bardzo prosty panel zarządzania oraz minimalistyczny interfejs systemu. Twórcy TextPattern umożliwiają skorzystanie z wielu rozszerzeń, motywów i pluginów, co wpływa na elastyczność tego rozwiązania i możliwość dopasowania go do swoich preferencji. Choć ten system CMS może być wykorzystywany do różnego rodzaju stron, to jednak jako jego niszę wymienia się fotoblogi i weblogi.

ExpressionEngine

To kolejny system CMS oparty na języku PHP. Został opracowany przez firmę EllisLab i dystrybuowany jest zarówno w opcji bezpłatnej oraz komercyjnej. Kupno licencji daje użytkownikom dodatkowe wsparcie specjalistów w zakresie budowania stron internetowych. Ten system CMS jest dużo uboższy od WordPressa lub Joomli, a także daje użytkownikom dostęp do ograniczonej liczby wtyczek. Przekłada się to na ograniczenia związane z projektowaniem stron. Atutem ExpressionEngine jest jego zoptymalizowanie pod wyszukiwarki, co ułatwia pozycjonowanie i ułożenie przyjaznej dla użytkownika struktury witryny.

Windu

Ciekawym rozwiązaniem jest system CMS Windu, który został stworzony przez Polaka. To proste i wygodne w pracy oprogramowanie do zarządzania treściami. System opiera działanie na bazie SQLite oraz dostępny jest w wersji bezpłatnej, oraz w wersji płatnej PRO w różnym typie abonamentu. Użytkownicy mogą skorzystać w Windu z licznych wtyczek i rozszerzeń, a prostota narzędzia sprawia, że bez problemu powinni poradzić sobie z nim początkujący i słabo zaawansowani technicznie administratorzy stron WWW.

Contao

Wśród CMS – ów o bardzo wysokim stopniu zabezpieczeń, warto zwrócić uwagę na Contao. To system, który wcześniej znany był na rynku pod nazwą TYPOlight. Napisano go w języku PHP oraz posiada wiele funkcji webowych (m.in. Ajax), co wpływa na jego funkcjonalność. Dodatkowym atutem Contao jest jego optymalizacja, dzięki czemu z powodzeniem można wdrożyć w nim strategię pozycjonowania strony internetowej. System jest prosty w obsłudze i dystrybuowany jest w formacie open source.

Umbraco

Na ten system CMS typu open source decydują się użytkownicy, którym zależy na dużej swobodzie projektowania wyglądu strony internetowej (front – end). Twórcy postawili tu na otwarte API, dzięki czemu programiści mają również swobodny dostęp do back – endu. Wśród minusów tego rozwiązania należy wskazać małą liczbę motywów i rozszerzeń systemu CMS, jednak jest on bardzo przejrzysty i intuicyjny w administrowaniu.

DotNetNuke

System CMS DotNetNuke napisano w języku ASP.net. To jedna z podstawowych różnic, która występuje pomiędzy nim, a wcześniej wspomnianymi narzędziami. Rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne oraz oferuje liczne szablony i rozszerzenia. Można z nich korzystać w formie bezpłatnej, a także płatnej. W zakresie bezpieczeństwa DotNetNuke spełnia najwyższe standardy i swobodnie może być porównywany z Contao.

PrestaShop

W przypadku sklepów internetowych popularnym systemem jest PrestaShop. To narzędzie dedykowane rynkowi e-commerce i jest darmową alternatywą dla płatnych systemów CMS. Narzędzie posiada wiele możliwości i zaawansowanych funkcji, dzięki czemu prowadzenie sklepu online jest jeszcze prostsze i bardziej wydajne.

Concrete5

To system CMS oparty na języku PHP, który posiada bezpłatną licencję typu open source. Swoją popularność zawdzięcza m.in. elastyczności w zakresie kodowania oraz wielu motywów, które można swobodnie wykorzystywać. Integracja systemu CMS ze stroną internetową zajmie dosłownie kilka minut. Concrete5 jest także dostępny w formie odpłatnej biznesowej licencji, a możliwości systemu pozwalają na korzystanie z niego nawet przed duże firmy. Przekłada się to na jego popularność w sektorze korporacyjnym.

Warto skorzystać z systemu CMS

Oczywiście posiadanie systemu CMS na stronie internetowej nie jest wymagane. Wciąż można zarządzać treściami we własnym zakresie, dzięki dużemu doświadczeniu i doskonałej znajomości języków programowania. Dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak dedykowany CMS, który pomoże w zarządzaniu treściami, wprowadzeniu modyfikacji i umożliwi pracę nawet osobom o mniejszej wiedzy z zakresu programowania i technikaliów stron www. Powyżej wskazano najpopularniejsze CMS na rynku, jednak ostateczny wybór jest kwestią indywidualną. Przed jego podjęciem warto zwrócić uwagę na funkcjonalność, prostotę użytkowania, rodzaj licencji i elastyczność danego narzędzia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
WYBRANE WPISY BLOGOWE

  Zastanawiasz się
  dlaczego Twoja strona
  NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Firma SXO
  Firma SXO
  OCEŃ TXT

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Darmowa konsultacja

   Zastanawiasz się
   dlaczego Twoja strona
   NIE SPRZEDAJE?
   Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
   Rozpocznij chat
   Zamów rozmowę

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ICEA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ w celu nawiązania kontaktu. Więcej w Polityce prywatności.