Jak założyć bloga na WordPress?

Jak założyć bloga na WordPress?

Bezpłatna konsultacja

Prowadzenie bloga wymaga poświęcenia czasu, chęci tworzenia świetnych treści i odpowiednich narzędzi. Wszystko zaczyna się od dobrej platformy blogowej. Możesz wybierać spośród setek dedykowanych usług, ale prawdopodobnie najlepszą opcją jest WordPress. Posiada funkcje idealne do tworzenia artykułów, publikowania filmów i dowolnego innego rodzaju treści. W naszym artykule dowiesz się, jak założyć bloga WordPress krok po kroku. Opowiemy o tym, co jest potrzebne, wraz ze szczegółami dotyczącymi hostingu, tworzenia nowego posta na blogu oraz wskazówkami, jak ulepszyć marketing i optymalizację pod kątem wyszukiwarek (SEO).

Co jest potrzebne do stworzenia bloga WordPress?

Każdy blog jest inny, ale u podstaw mają te same elementy startowe, które są niezbędne, by strona wyglądała profesjonalnie, a posty trafiały do odbiorców. Jeśli myśli o tym, jak założyć bloga na WordPress, powinieneś zacząć od tych konkretnych części dla stworzenia solidnego fundamentu:

 • Hosting WWW do przechowywania plików witryny na serwerze. Serwery współdzielone dobrze nadają się do małych blogów, ale jeśli planujesz się rozwijać, być może będziesz musiał pomyśleć o bardziej wydajnym hostingu.
 • Twoja nazwa domeny i adres URL Twojego bloga. W ten sposób ludzie znajdują Cię w Internecie. Czasami możesz otrzymać bezpłatną nazwę domeny od swojego hosta.
 • Najnowsza wersja WordPressa, czyli ostatnia dostępna aktualizacja systemu.
 • Motyw WordPress stworzony do blogowania. Motywy różnią się ceną (wiele z nich jest bezpłatnych), ale są one niezbędne do zaprojektowania witryny i stworzenia atrakcyjnego wyglądu i stylu bloga. Zasadniczo nie musisz być doświadczonym projektantem stron internetowych, jeśli używasz motywu.

Wymienione tutaj elementy są niezbędne do rozpoczęcia blogerskiej działalność. Kwestie spoza listy są raczej opcjonalne, dlatego skupimy się na wyborze hostingu, zakładaniu strony oraz na narzędziach i wtyczkach, które można z nią zintegrować. Zanim jednak przejdziemy konkretnie do tego, jak stworzyć bloga na WordPress, wyjaśnijmy, dlaczego właśnie ta usługa jest najlepszym wyborem.

5 powodów, aby założyć bloga na Wordpressie

WordPress jest obecnie najczęściej używanym systemem zarządzania treścią (CMS), który zajmuje 65% całego rynku. Według danych z Kinsta aktualnie w usłudze działa 43% wszystkich witryn w sieci (dla porównania, w 2015 roku było to 24%). Oto główne powody sukcesu tego systemu:

 • Bezpłatny „silnik”. CMS WordPress jest rozpowszechniany na otwartej umowie licencyjnej (GNU GPL). Możesz używać tego produktu w dowolnym celu, również w celach komercyjnych.
 • Niemal nieograniczone możliwości. Za pomocą WordPress możesz stworzyć sklep internetowy, blog osobisty, stronę firmową, portal informacyjny, serwis branżowy, galerię multimedialną.
 • Elastyczna personalizacja wyglądu i funkcjonalności. Darmowe i płatne szablony dostępne dla właścicieli witryn w WordPress pozwalają dostosować styl i strukturę stron. A za pomocą wtyczek możesz rozwiązywać problemy techniczne i zapewnić niezbędną funkcjonalność witryny.
 • Łatwość administracji. Do pracy z WordPressem nie potrzebujesz specjalnej wiedzy. Praca z systemem jest bardzo wygodna i intuicyjna.
 • Możliwość stworzenia strony internetowej i opublikowania pierwszych treści w 5 minut. Oczywiście przekształcenie produktu szablonowego w coś nowego i interesującego zajmuje dużo więcej czasu. Jednak tak naprawdę sama instalacja zajmuje nie więcej niż 5 minut.

Niektóre platformy blogowe wymagają wiedzy technicznej, aby poprawnie wykorzystać dostępne narzędzia. Inne są niezwykle proste i oferują niewiele funkcji, dając ograniczone możliwości dostosowywania bloga do oczekiwań właściciela. WordPress to idealne rozwiązanie – jest łatwy w obsłudze i ma bardzo rozbudowaną funkcjonalność, którą można dodatkowo poszerzać za pomocą wtyczek. Jeśli chcesz trzymać się podstaw, WordPress Cię nie zawiedzie. A jeśli pewnego dnia Twój blog stanie się pracą na pełen etat, system pomoże Ci w jego rozwoju.

Określenie tematyki bloga

Być może najważniejsze pytanie nie brzmi: „Jak założyć bloga na WordPressie?”, ale „o czym?” – to informacja, która pomoże wybrać właściwą nazwę domeny, dlatego warto to przemyśleć na samym początku. Może to być blog o ściśle określonej tematyce, luźny dziennik pełen Twoich przemyśleń czy fotogaleria z dalekich podróży. Zastanów się też, w jakim celu zakładasz bloga – hobbystycznym czy komercyjnym? Określenie tych kwestii będzie miało wpływ na wybór usługi hostingowej, nazwę bloga, jego wygląd, a w przypadku projektów komercyjnych, także na sposób ich promowania.

Wybór hostingu i domeny

Wszystko zaczyna się od hostingu, czyli zasobu serwerowni, który udostępnia dostawca usług internetowych. Jest dostępny całodobowo online i umożliwia odwiedzającym przeczytanie Twoich artykułów w dowolnym momencie. Do prowadzenia bloga wystarczy nawet najniższy taryfa hostingowa, zwłaszcza jeśli nie planujesz publikować wielu zdjęć. Wybierając hosting, zwróć uwagę, czy dostawca oferuje automatyczną instalację WordPressa – większość posiada taką funkcję, ale warto to sprawdzić. Hosting dla WordPress musi też obsługiwać PHP i MySQL

Hoster pomoże Ci również zarejestrować domenę. Wystarczy wymyślić nazwę, upewnić się, że jest darmowa i zapłacić za rejestrację. Poniższe wskazówki pomogą Ci wybrać odpowiednią nazwę domeny:

 • Wybierz nazwę domeny, która częściowo lub całkowicie odpowiada nazwie bloga.
 • Użyj najkrótszej możliwej nazwy domeny. Właścicielom smartfonów trudno jest wpisać długi adres w oknie przeglądarki, a jak wiadomo, stanowią oni lwią część użytkowników Internetu, a więc również Twoich potencjalnych odbiorców.
 • Upewnij się, że wybrana witryna jest łatwa do zapamiętania i ma sens.

Wybór strefy domeny nie wpływa na parametry techniczne zasobu ani pozycję w wynikach wyszukiwania. Teoretycznie jednak ten parametr może wpływać na zaufanie odbiorców. Bez względu na wszystko, użytkownicy są bardziej skłonni ufać witrynom z domenami takimi jak: .com, .info, .org, .net.

Jak zainstalować Wordpress?

Po zakupie hostingu i zarejestrowaniu nazwy domeny zainstaluj WordPress. Jeśli wybrałeś dostawcę, który oferuje automatyczną instalację systemu, wymaga to jedynie kilku kliknięć. Na początkowym etapie musisz również skonfigurować kilka parametrów, np. login, hasło i e-mail administratora, opis i tytuł strony.

Samodzielna instalacja WordPress

Jeśli kupiłeś hosting bez opcji autoinstalacji, postępuj zgodnie z instrukcjami:

Przejdź na stronę WordPress i pobierz spakowane archiwum. Następnie prześlij je na serwer FTP do wybranego katalogu. Możesz to zrobić za pomocą klienta FTP (np. FileZilla, WinSCP) lub przez menadżer plików (np. cPanel lub DirectAdmin). Gdy archiwum będzie już na serwerze, należy je rozpakować. W tym celu musisz uruchomić menedżera plików w panelu administracyjnym, otworzyć katalog z archiwum i po zaznaczeniu go użyć właściwej opcji, np. wyodrębnij. Po rozpakowaniu plików trzeba jeszcze utworzyć bazę danych MySQL.

Teraz możesz rozpocząć instalację. Aby to zrobić, wpisz w przeglądarce adres katalogu z rozpakowanym archiwum. Wyświetli się strona z komunikatem o kolejnych krokach i potrzebnych informacjach – nazwa bazy danych i użytkownika, adres serwera, hasło prefiks tabel. Są to dane dostępu do bazy MySQL, na której ma być zainstalowany WordPress. Jeśli wszystko będzie w porządku, pojawi się powiadomienie, że WordPress połączył się z bazą danych i możesz uruchomić instalację. W formularzu wpisz wymagane dane: tytuł witryny, nazwę użytkownika, hasło i e-mail. Na tym etapie możesz też zdecydować, czy boty wyszukiwarki mają indeksować Twoją witrynę. Jeśli instalacja przebiegła pomyślnie, zobaczysz stosowny komunikat i będziesz mógł przejść do logowania.

Jak stworzyć blog na Wordpress? – wybór odpowiedniego motywu

Sam WordPress wygląda dość minimalistycznie. Funkcjonuje przede wszystkim jako fundament, na którym można budować bardziej złożone witryny. Większość nowych stron ma automatycznie ustawiony domyślny motyw WordPress, więc z technicznego punktu widzenia możesz od razu publikować posty. Warto jednak poświęcić dłuższą chwilę na przejrzenie dostępnych opcji, a jest ich naprawdę sporo. Istnieją tysiące darmowych i płatnych motywów dla różnych typów witryn. Kiedy zakładasz bloga, masz pełną swobodę wyboru w tym zakresie. Wybierz motywy, które przypadły Ci do gustu, zainstaluj je i przełączaj się między nimi, aby zobaczyć, jak działają. Zapamiętaj przy tym, że:

 • Konfiguracja motywu może być trudna. Jeśli nie wiesz, jak kodować, nie jest dobrym pomysłem zagłębianie się w pliki motywu. Możesz całkowicie zepsuć swoją witrynę. Jeśli chcesz pobawić się różnymi kolorami i czcionkami, znajdź motyw z własnym panelem sterowania.
 • Stare motywy są podatne na hakowanie, które może zaszkodzić Twojej witrynie. Jeśli odpowiednio wcześnie nie wykryjesz problemu, Twoja domena może nawet znaleźć się na czarnej liście wyszukiwarek. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej używać motywów, które są często aktualizowane.

W bogatej bibliotece darmowych motywów WordPress możesz skorzystać z filtra, aby zobaczyć tylko motywy popularne lub najnowsze. Możesz także kliknąć użyć filtrowania pod kątem funkcji, aby zawęzić wyszukiwanie do motywów o określonych funkcjach. Warto wiedzieć, że możesz zainstalować i odinstalować tyle motywów, ile chcesz. Cały proces zajmuje tylko kilka minut.

Wtyczki WordPress – dodatkowe możliwości

Wiesz już, jak założyć blog na WordPress i wybrać motyw. Co dalej? Oczywiście, kluczowe jest publikowanie interesujących treści, jednak warto zastanowić się również nad jego funkcjonalnością. Podstawowo WordPress zapewnia wszystkie narzędzia potrzebne do stworzenia bloga. Jeśli jednak chcesz rozszerzyć swoje możliwości, możesz to zrobić za pomocą wtyczek, czyli plug-inów. Pozwalają dodać do witryny wiele przydatnych funkcji, które ułatwiają zarządzanie blogiem.

Jak wybrać wtyczki WordPress?

Katalog wtyczek WordPress zawiera tysiące darmowych rozszerzeń. Możesz uzyskać do niego dostęp bezpośrednio z zakładki „Wtyczki” w panelu WordPress. Wyszukaj interesującą Cię funkcję i dokładnie przejrzyj wyniki. Rozsądnie jest pominąć wtyczki ze złymi recenzjami lub takie, które nie są już obsługiwane. Możesz także pobierać rozszerzenia z zasobów stron trzecich lub kupić je bezpośrednio od programistów. Pamiętaj jednak o jednej zasadzie – zachowaj umiar i nie instaluj wielu wtyczek naraz, ponieważ spowalniają działanie witryny. Dodawaj nowe funkcje tylko wtedy, gdy są potrzebne, przeglądaj wtyczki okresowo i usuwaj wszystkie, których nie używasz.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad blogowaniem, wykorzystaj nasze wskazówki, by zrobić pierwszy krok. Wybierz niezawodny hosting, odpowiedni motyw, niezbędne funkcje i opublikuj swój pierwszy post. Załóż bloga WordPress i poznaj możliwości, jakie daje ten system.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
WYBRANE WPISY BLOGOWE

  Zastanawiasz się
  dlaczego Twoja strona
  NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Firma SXO
  Firma SXO
  OCEŃ TXT

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Darmowa konsultacja

   Zastanawiasz się
   dlaczego Twoja strona
   NIE SPRZEDAJE?
   Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
   Rozpocznij chat
   Zamów rozmowę

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ICEA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ w celu nawiązania kontaktu. Więcej w Polityce prywatności.