Jak wygenerować mapę witryny dla Google?

Jak wygenerować mapę witryny dla Google?

Bezpłatna konsultacja

Codziennie w sieci powstaje bardzo duża liczba stron internetowych. Dlatego najważniejsze jest, aby pomyśleć o budowaniu organicznego ruchu w wynikach wyszukiwania. W tym celu pomocna może okazać się mapa witryny. Jest to plik, który zawiera listę wszystkich znajdujących się adresów URL w witrynie oraz ich wzajemne powiązania. Algorytmy wyszukiwarek stosują go, aby szybciej i łatwiej indeksować strony internetowe oraz obsługiwać i klasyfikować je.

Mapa witryny jest istotną częścią każdej strony WWW, dzięki której możesz uzyskać widoczność w wynikach wyszukiwania. Jeżeli nie będziesz jej posiadał, to roboty Google nie będą mogły indeksować Twoich stron, przez co prawdopodobnie nigdy nie pojawią się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania. Po utworzeniu mapy witryny niezależnie od tego, czy została ona wygenerowana automatycznie, czy ręcznie, następnym krokiem, który musisz podjąć jest przesłanie jej do Google.

Czym jest mapa witryny?

Jest to plik, w którym znajdują się informacje na temat Twojej strony internetowej. Każda witryna składa się z konkretnej ilości podstron, które ze sobą współpracują. Google ma za zadanie wyszukiwać i indeksować całą zawartość strony WWW, dlatego w tym celu powstały mapy witryn, aby ułatwić mu pracę.

Ten plik informuje Google, w jaki sposób i gdzie łączy się Twoja treść na stronie. Mapa witryny pomaga wyszukiwarce znaleźć wszystkie podstrony, które chcesz zaindeksować. Algorytm jest wtedy w stanie lepiej zrozumieć informacje o każdej stronie, takie jak data publikacji lub częstotliwość aktualizacji witryny. Tworząc mapę witryny, możesz sformatować ją jako plik XML, RSS lub zwykły plik tekstowy.

Możesz umieszczać w niej również dodatkowe wpisy, takie jak opisy grafik, czy informacje na temat długości filmów oraz ograniczeń wiekowych. Wszystko po to, aby uporządkować treść dla Google. Im więcej informacji podasz w swojej mapie witryny, tym algorytmy będą mogły ją lepiej indeksować i zaczną wyświetlać Twoje treści na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Jak przesłać mapę witryny do Google?

W tym działaniu chodzi o to, aby poinformować wyszukiwarkę, gdzie znajduje się plik w witrynie. Jednak przed przesłaniem mapy witryny za pomocą Google Search Console wymagane są uprawnienia właściciela. Jeśli ich nie masz, możesz po prostu odwołać się do niego z pliku robots.txt, czyli pliku tekstowego, który blokuje lub umożliwia robotom Google przemieszczanie się po Twojej stronie WWW. Pamiętaj, że Twoja mapa witryny powinna być dostępna dla każdego.

Krótki przewodnik, jak dodać mapę witryny do Google:

 1. Zaloguj się do Google Search Console,
 2. Wybierz swoją witrynę i kliknij „Mapa witryny” na lewym pasku bocznym,
 3. Dodaj adres URL mapy witryny,
 4. Kliknij „Prześlij” i gotowe!

Jak widzisz, jest to proste działanie, którego warto się podjąć, aby osiągnąć wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania i przegonić konkurencję.

Należy pamiętać, że roboty Google nie sprawdzają mapy witryny za każdym razem, gdy ją indeksują. Sprawdzają one plik tylko w pierwszym przypadku, gdy zostanie on wykryty, a następnie tylko wtedy, gdy zażądasz ponownego zaindeksowania podczas aktualizacji strony WWW.

Jakie korzyści wynikają z posiadania mapy witryny?

Największą zaletą wygenerowania mapy witryny dla Twojej strony internetowej jest poprawa jej indeksowania. Algorytmy Google odczytują ten plik, aby lepiej przeanalizować Twoją witrynę, a następnie przedstawić użytkownikom jej zawartość w wynikach wyszukiwania.

Kolejną ważną zaletą jest krótszy czas indeksowania witryny. Mapa strony pomaga robotom szybciej ją zaindeksować, dlatego jest to ważna opcja dla firm, które chcą wyprzedzić konkurencję. Oznacza to, że treść natychmiast zostaje przetworzona i sprawia, że nowa podstrona jest widoczna w wynikach wyszukiwania od razu po jej dodaniu. Mapa witryny pozwala również wskazać danej wyszukiwarce, które adresy URL są najważniejsze i mają być przetworzone priorytetowo. Pamiętaj również, że jeśli Twoja strona WWW wykorzystuje treści multimedialne, to algorytm Google może uwzględnić dodatkowe dane w celu polepszenia wyszukiwania.

Podsumowanie

Prawidłowo stworzona mapa witryny powinna iść w parze z efektywnie zoptymalizowaną treścią. Jeżeli Google wróci do mapy witryny podczas przeglądania strony internetowej, to zobaczy naturalny schemat linków i sieć odpowiednich, godnych rankingu treści.

Mamy nadzieję, że zrozumiałeś ideę generowania mapy witryny i sam postanowisz ją stworzyć, o ile jeszcze Twoja strona internetowa jej nie posiada. Jeżeli nie wiesz, jak się do tego zabrać, może warto poprosić o pomoc doświadczonych ekspertów z agencji SEO? Oni z pewnością pomogą Ci rozwiązać Twój problem generowania mapy witryny.

Skontaktuj się z nami już teraz jeśli chcesz dowiedzieć się więcej. Chętnie umówimy się z Tobą na bezpłatną konsultację i ustalimy szczegóły naszej współpracy. Odkryj skuteczną strategię SXO, a pomoże Ci w tym nasza agencja SXO!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
WYBRANE WPISY BLOGOWE

  Zastanawiasz się
  dlaczego Twoja strona
  NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Firma SXO
  Firma SXO
  OCEŃ TXT

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Darmowa konsultacja

   Zastanawiasz się
   dlaczego Twoja strona
   NIE SPRZEDAJE?
   Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
   Rozpocznij chat
   Zamów rozmowę

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ICEA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ w celu nawiązania kontaktu. Więcej w Polityce prywatności.