Jak prawidłowo zaprojektować stronę internetową pod kątem SEO?

Bezpłatna konsultacja

Odpowiednie przygotowanie i projekt nowej witryny pod kątem SEO może pomóc Ci znacznie usprawnić proces pozycjonowania. Dobry projekt strony internetowej sprawi, że będziesz mógł zaoszczędzić wiele godzin późniejszej pracy. Dlatego niezależnie od tego, w jaki sposób chcesz zwiększyć swoją widoczność online, witryna internetowa i jej prawidłowe zaprojektowanie jest najważniejszym elementem każdej strategii SEO.

W tym artykule dowiesz się, jak zaprojektować własną stronę WWW, aby była ona opłacalna.

Dlaczego prawidłowy projekt witryny jest ważny?

Wiele firm, projektując swoją stronę, zastanawia się nad tym, czy jej wygląd pasuje do marki i czy w odpowiedni sposób reprezentuje ich ofertę. Jeszcze inni analizują projekt witryny pod kątem urządzeń mobilnych czy optymalizacji obrazów. Jednak okazuje się, że te działania nie wystarczą, aby mieć wysokie szanse na zdobycie dobrej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Obecnie najważniejszy jest użytkownik i jego wrażenia z korzystania ze strony. Algorytmy wyszukiwarek stale analizują poziom zadowolenia użytkowników i pozycjonują te witryny, które są najchętniej odwiedzane przez odbiorców.

Oznacza to, że roboty indeksujące badają każdą witrynę, aby dostarczyć internautom jak najlepszych wrażeń z użytkowania. Dlatego, jeśli strona nie jest wygodna i łatwa w obsłudze, możesz być pewien, że nie będzie mieć wysokich szans na sukces w działaniach SEO.

Pamiętaj, że Twoje wysiłki związane z projektowaniem witryny pod kątem SEO muszą obracać się wokół doświadczenia użytkownika. UX odgrywa tutaj znaczącą rolę.

Najważniejsze, aby dowiedzieć się, w jaki sposób zachowują się użytkownicy, którzy odwiedzają Twoją witrynę. Możesz to zrobić poprzez stałe śledzenie ich działań oraz szukanie obszarów lub stron, którymi szybko tracą zainteresowanie.

Aby witryna odniosła sukces, musi być zoptymalizowana pod kątem SEO i nieść odbiorcom radość z użytkowania, a także rozwiązywać ich problemy, zamiast jeszcze bardziej je komplikować.

Witryny rozumiejące tę zależność, zawsze będą miały wyższą pozycję w rankingu SERP niż te, które skupiają całą swoją uwagę na działaniach SEO poza witryną.

Najważniejsze aspekty projektowania witryny pod kątem SEO

Z pewnością projektowanie witryny internetowej pod kątem SEO jest skomplikowanym procesem, który będzie wymagał dokładnej analizy grupy docelowej, a także wdrożenia odpowiednich praktyk stosowanych obecnie przez najlepszych projektantów stron. Warto więc poznać trzy podstawowe zasady projektowania stron i zawsze ich przestrzegać, aby znacznie zwiększyć swoje szanse na wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania.

 1. Architektura

Zanim przystąpisz do tworzenia strony, będziesz musiał przemyśleć jej ogólną architekturę. Chodzi tutaj o organizację linków, teksty zakotwiczenia czy sekcje witryny. Wszystko to ma wpływ na późniejsze decyzje, które będziesz podejmować podczas tworzenia wymarzonej witryny.

Solidna architektura nie tylko sprawi, że Twoja witryna zostanie zaprojektowana z myślą o docelowej grupie odbiorców, ale także pomoże wyszukiwarce Google poznać myśl przewodnią strony oraz poprawnie ją zaindeksować, dając Ci w ten sposób znacznie większą szansę na uzyskanie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania.

 1. Nawigacja

Kolejnym kluczowym aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas projektowania witryny, jest nawigacja. Pomoże Ci ona utrwalić i wyjaśnić, co zawiera każda sekcja Twojej strony i w ten sposób ulepszy działania UX oraz pomoże robotom indeksującym dokładniej oceniać każdą podstronę.

Niezależnie od tego, co użytkownicy chcą robić na stronie, to właśnie jej nawigacja musi ułatwiać przejście do poszczególnych elementów. Najczęściej to właśnie prosta nawigacja skłania ich do bezpośredniego kliknięcia w link i przejścia dalej w głąb witryny. Dlatego pamiętaj, że nawigacja na Twojej stronie powinna być spójna i mieć jasny cel.

 1. Indeksowanie

W procesie projektowania strony internetowej ważne jest również przede wszystkim o to, aby algorytmy wyszukiwarki mogły w łatwy i szybki sposób pozycjonować witrynę. Dlatego, jeśli chcesz prawidłowo zaprojektować swoją stronę pod kątem SEO, musisz upewnić się, że jest ona łatwa do zaindeksowania.

Zwróć swoją uwagę na niektóre elementy JavaScript lub niewłaściwe przekierowania, które mogą utrudnić proces indeksowania i odczytanie Twojej witryny. Upewnij się, że skrypty nie zawierają żadnych błędów, a obrazy i treści są wyświetlane w prawidłowy sposób.

Powinieneś także wyeliminować wszelkie uszkodzone strony, a także błędy 404, aby nie komplikować procesu indeksowania.

Podsumowanie

Z pewnością projektowanie strony internetowej pod kątem SEO nie jest łatwym zadaniem. W związku z tym, że Google oraz inne wyszukiwarki stają się coraz mądrzejsze, musisz zadbać nie tylko o to, aby witryna zawierała niezbędne informacje, ale również była zoptymalizowana pod kątem wskazanych przez nas czynników, które mają znaczny wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
WYBRANE WPISY BLOGOWE

  Zastanawiasz się
  dlaczego Twoja strona
  NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Firma SXO
  Firma SXO
  OCEŃ TXT
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 9

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Darmowa konsultacja

   Zastanawiasz się
   dlaczego Twoja strona
   NIE SPRZEDAJE?
   Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
   Rozpocznij chat
   Zamów rozmowę

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ICEA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ w celu nawiązania kontaktu. Więcej w Polityce prywatności.