Jak napisać dobrą treść dla urządzeń mobilnych?

Jak napisać dobrą treść dla urządzeń mobilnych?

Bezpłatna konsultacja

Z pewnością wiesz, że ruch mobilny jest kluczowy dla Twojej firmy. Obecnie bardziej niż kiedykolwiek ludzie korzystają z Internetu w poszukiwaniu przydatnych treści. Z większą uwagą koncentrują się na tym, co znaleźli, dlatego warto pomyśleć o treści pod kątem urządzeń mobilnych.

Mobilność obecnie robi o wiele większą robotę w SEO niż kiedykolwiek wcześniej. Od 2018 roku Google zaczął tworzyć indeks mobile-first. Obecnie wszystkie strony internetowe są badane pod kątem kompatybilności z urządzeniami mobilnymi.

Jednak co to oznacza dla Twoich treści, które już się znajdują na stronie? Czy musisz pisać inaczej dla użytkowników mobilnych? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

O co chodzi z tą całą mobilnością?

Jak już wspomnieliśmy, firma Google rozpoczęła swoją inicjatywę mobilną w 2018 r., a od 2019 r. stosuje ją w każdej nowej analizowanej witrynie. Z początkiem odbywało się to losowo, ponieważ nie było jeszcze takie zapotrzebowania na kompatybilność, jednak obecnie jest to najważniejszy czynnik pozycjonerski w Google.

Indeks mobile-first wykorzystuje algorytmy, które analizują strony internetowe i ich przystosowanie do urządzeń mobilnych. Działają one w taki sposób, jakby same były np. telefonami i analizują dostosowanie stron www do korzystania na takich małych rozmiarach, a następnie wysyłają opinię do Google’a.

Kiedyś modne było tworzenie osobnej strony internetowej przeznaczonej tylko i wyłącznie na małe ekrany, teraz już jest to zabronione, jeśli chcesz osiągnąć sukces w branży. Według Google mobilna wersja powinna zawierać te same treści, co strona stacjonarna na komputerach. Oznacza to wykorzystanie responsywnego projektowania stron internetowych, czyli stworzenia takiego projektu, który sam dostosowuje się do odpowiedniego urządzenia mobilnego.

Jeśli pomyślisz o zoptymalizowaniu swojej strony internetowej pod kątem urządzeń mobilnych, to Google doceni to i zaczniesz pojawiać się w wynikach wyszukiwania, na urządzeniach mobilnych i nie tylko!

Czy ważna jest kopia treści na urządzeniach mobilnych?

Z pewnością zauważyłeś, że czytanie na komputerze stacjonarnym różni się od czytania na urządzeniu mobilnym, dlatego, że ekran jest znacznie mniejszy. Na urządzeniu mobilnym z pewnością wydaje się więcej treści na stronie, ponieważ użytkownicy muszą więcej przewijać.

Większość ludzi korzysta ze swoich urządzeń mobilnych, ponieważ mogą korzystać z nich, gdziekolwiek chcą. Szukają na nich przydatnych, pouczających lub rozrywkowych informacji, które potrzebują w danym momencie.

Poniżej przedstawimy Ci kilka wskazówek, w jaki sposób tworzyć swoje treści, aby trafić do odbiorców korzystających z urządzeń mobilnych.

Pomyśl o swojej grupie docelowej

Tworząc treści na swoją stronę internetową, musisz pomyśleć o osobach, które będą to czytały. Dlatego zawsze koncentruj się na treściach, których chcą i oczekują od Ciebie odbiorcy. W taki sam sposób postępuj na urządzeniach mobilnych! Tutaj nic się nie zmienia.

Skup się na swoich odbiorcach, ponieważ oni są najważniejsi dla Google niż mobilność.

Stale analizuj strukturę swoich treści!

Musisz zająć się wyglądem swoich treści na stronie! Konstrukcja musi być idealna, aby łatwo odbiorca mógł przeczytać treści go interesujące. W dobrze ustrukturyzowanym tekście akapity muszą następować po sobie w logicznej kolejności. Zdania muszą również logicznie łączyć się ze sobą w akapitach.

Jeśli Twój tekst jest dobrze zorganizowany, to umieszczenie odpowiednich słów kluczowych w treści będzie łatwiejsze, niż myślisz.

Czy rozmiar czcionki ma znaczenie?

Musisz wiedzieć, że rozmiar czcionki ma kluczowe znaczenie dla UX treści na urządzeniach mobilnych. Nie możesz stosować byle jakich czcionek, bez sprawdzenia ich wyglądu na urządzeniach mobilnych.

Bardzo ważne jest, aby użytkownicy mogli czytać Twoje treści bez zbędnego zwiększania. Upewnij się, że między zdaniami jest wystarczająco dużo odstępu.

Pamiętaj również o tym, że jeśli użyjesz więcej niż trzech typów czcionek na stronie, to będzie ona wyglądała na chaotyczną. Chyba nie chcesz bałaganu na swojej stronie www na urządzeniach mobilnych? Różnice w rozmiarze będą znacznie bardziej widoczne. Dlatego odbiorcy opuszczają takie witryny.

Pisz krócej!

Musisz zapamiętać, że to samo zdanie na ekranie laptopa zajmie mniej niż na ekranie smartfona. Dłuższe zdania będą rozciągać się na jeszcze większą część czytelnego obszaru ekranu, co jeszcze bardziej utrudni czytelnikom czytanie treści, a co dopiero zrozumienie, czy zapamiętanie chociaż fragmentu.

Dlatego przyzwyczaj się do pisania krótszych zdań. Kiedy to zrobisz, zwiększysz ogólne zadowolenie czytelników, a Google z pewnością to zauważy i doceni Twoje działania.

Nie zostawiaj starych treści na pożarcie!

Musisz pamiętać, aby poprawiać stare posty, artykuły i inne treści na swojej stronie internetowej.

Twoje stare treści nadal będą widoczne w witrynie, a jeśli nie będą one zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych, to może to zaszkodzić Twojemu SEO. Dlatego musisz stale przeglądać stare treści, aby sprawdzić, czy nie wymagają aktualizacji.

Jeżeli postanowisz coś zaktualizować na swojej stronie www, to jest to od razu sygnał na robotów Google, że należy to sprawdzić. Jeśli okaże się, że są to treści przyjazne dla urządzeń mobilnych, to z pewnością pomoże to w Twoich wysiłkach SEO na stronie internetowej.

Podsumowanie

Tworzenie treści na urządzenia mobilne nie różni się tak bardzo od pisania na strony komputerów stacjonarnych, czy laptopów. W obu tych przypadkach musisz tworzyć treści z myślą o swojej grupie docelowej. Jednak pamiętaj, że teksty na urządzenia mobilne muszą skupiać się na czytelności bardziej niż zwykłe teksty, dlatego że czytanie na małym ekranie jest trudniejsze niż czytanie na komputerze.

Jeśli upewnisz się, że czytelność Twojej strony internetowej jest na najwyższym poziomie, to z pewnością znajdzie się wielu jej czytelników zarówno na urządzeniach przenośnych, jak i komputerach.

Skontaktuj się z naszą agencją SXO już teraz jeśli chcesz dowiedzieć się więcej. Chętnie umówimy się z Tobą na bezpłatną konsultację i ustalimy szczegóły naszej współpracy. Odkryj skuteczną strategię SEO dzięki nam! Czekamy na Ciebie!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
WYBRANE WPISY BLOGOWE

  Zastanawiasz się
  dlaczego Twoja strona
  NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Firma SXO
  Firma SXO
  OCEŃ TXT

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Darmowa konsultacja

   Zastanawiasz się
   dlaczego Twoja strona
   NIE SPRZEDAJE?
   Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
   Rozpocznij chat
   Zamów rozmowę

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ICEA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ w celu nawiązania kontaktu. Więcej w Polityce prywatności.