Czym zajmuje się UX designer?

Bezpłatna konsultacja

Optymalizacja strony internetowej pod kątem doświadczeń użytkowników jest jednym z najważniejszych elementów budowania wizerunku marki w sieci. Funkcjonalna, atrakcyjnie wizualnie witryna przyciąga nowych odbiorców i zachęca ich do podejmowania określonych działań. Jako że opracowanie użytecznego serwisu jest dość wymagającym zadaniem, właściciele firm coraz częściej korzystają z usług profesjonalistów. Przyjrzymy się więc temu, jak zostać UX designerem i czym zajmuje się taki specjalista.

Czym jest UX design?

UX (User Experience) to wszelkie doświadczenia, jakie towarzyszą konsumentom podczas użytkowania strony internetowej. Na wrażenia odbiorców wpływ ma wiele różnorodnych czynników, zarówno dotyczących aspektów wizualnych, jak i funkcjonalnych. Im bardziej dostosowana do potrzeb grupy docelowej witryna, tym większe szanse, że odwiedzający zdecydują się na konwersję. Aby jednak uzyskać funkcjonalny serwis, konieczne jest podjęcie specjalistycznych działań optymalizacyjnych, określanych mianem UX design.

UX design to proces zwiększania użyteczności strony internetowej lub aplikacji mobilnej poprzez wykorzystywanie rozwiązań korygujących wszelkie nieprawidłowości i usprawniających korzystanie z poszczególnych funkcji produktu. Mimo że SEO wciąż jest ważne, a optymalizacja pod kątem wytycznych wyszukiwarki niezmiennie ma znaczenie, dbałość o wrażenia użytkowników stała się ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Odpowiedzialność za utrzymanie użytecznego serwisu ponoszą kompetentne osoby, które koncepcję UX znają jak własną kieszeń. UX designer czym się zajmuje? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Czym zajmuje się UX designer?

Mimo stale rosnącej świadomości na temat optymalizacji stron internetowych wielu przedsiębiorców wciąż zastanawia się, UX designer czym się zajmuje? Odpowiedź jest dość prosta. Zadaniem UX designera jest projektowanie produktów cyfrowych tak, aby spełniały oczekiwania grupy docelowych odbiorców i zaspokajały ich potrzeby. Oto kilka najważniejszych działań podejmowanych przez UX designera.

Prowadzenie badań

Jednym z najważniejszych obowiązków UX designera jest stałe analizowanie rynku, badanie konkurencji oraz identyfikowanie potrzeb i oczekiwań docelowych odbiorców. Zebrane wówczas informacje są następnie wykorzystywane w procesie optymalizacji, gdyż oparcie wszelkich działań o wyniki dokładnie przeprowadzonych badań jest najlepszym sposobem na uzyskanie spektakularnych efektów. Oto kilka elementów, których analizą zajmują się UX designerzy:

 • oczekiwania odbiorców względem produktu;
 • potrzeby związane z daną stroną;
 • upodobania dotyczące wyglądu i funkcjonalności produktu;
 • konkretne zachowania użytkowników w sieci;
 • przyzwyczajenia dotyczące użytkowania danego produktu;
 • cel korzystania ze strony lub aplikacji.

Znając podstawowe oczekiwania odbiorców, optymalizacja ich doświadczeń nie tylko jest o wiele łatwiejsza, ale też przynosi znacznie lepsze efekty.

Projektowanie stron

Po zebraniu niezbędnych informacji o grupie docelowej UX designer może przejść do najważniejszej części swojej pracy, czyli tworzenia projektu witryny. Opierając się na wynikach analiz, specjalista przygotowuje wstępny zarys zawartości serwisu, a następnie wprowadza niezbędne poprawki i likwiduje ewentualne błędy. Warto też dodać, że projektowanie stron nie jest działaniem jednorazowym. Uzyskanie satysfakcjonujących wyników zapewnia wyłącznie stała kontrola skuteczności wykorzystanych rozwiązań. UX designer musi zatem nieustannie testować użyteczność produktu i wdrażać konieczne ulepszenia.

UX designer – jak zacząć?

Każdy, kto kiedykolwiek rozważał rozpoczęcie kariery w branży digital marketingu, z pewnością zastanawiał się: UX designer jak zacząć? Praca specjalisty w zakresie optymalizacji doświadczeń użytkowników nie jest łatwa. O ile UX designerem może zostać praktycznie każdy, sukces w tej dziedzinie osiągną tylko najwytrwalsi. Jako że projektowanie produktów cyfrowych jest dość wymagające, eksperci muszą stale poszerzać swoją wiedzę oraz zdobywać nowe umiejętności, aby ich usługi były na jak najwyższym poziomie. Aby zacząć, najlepiej zastosować się do następujących wskazówek:

 • Dowiedz się, czym dokładnie jest UX design oraz co leży w zakresie obowiązków osób zajmujących się optymalizacją doświadczeń użytkowników.
 • Upewnij się, że znasz różnicę między UX a UI.
 • Zapoznaj się z podstawowymi narzędziami usprawniającymi pracę UX designera oraz zidentyfikuj najprostsze metody optymalizacyjne.
 • Przeprowadź badanie rynku, przyjrzyj się popularnym produktom cyfrowym oraz zanotuj własne odczucia związane z ich użytkowaniem.
 • Nieustannie poszerzaj swoją wiedzę i zdobywaj nowe umiejętności, uczestnicząc w szkoleniach, kursach i webinarach.
 • Działaj. Twórz własne projekty, buduj portfolio i zdobywaj doświadczenie.

Jak zostać UX designerem?

Praca projektanta doświadczeń użytkowników nie jest łatwa. Stale zmieniające się zasady rynku, odmienne oczekiwania konsumentów oraz modyfikacje algorytmów wyszukiwarek sprawiają, że optymalizacja pod kątem UX dla licznych twórców okazać się może zbyt wymagająca. Mimo to wielu poszukiwaczy nowych wrażeń wciąż zastanawia się, jak zostać UX designerem.

Projektowanie produktów cyfrowych wymaga obszernej wiedzy i kompetencji. Najważniejszym aspektem otwierającym bramy do zawodu UX designera jest znajomość specjalistycznych programów oraz umiejętność wykorzystania narzędzi niezbędnych do prowadzenia badań i budowania satysfakcjonującej klientów zawartości serwisów internetowych.

Niezbędną wiedzę i umiejętności nabyć można podczas studiów na kierunkach takich jak User Experience Design czy Product Design. Nie jest to jednak warunek konieczny. Dobrym projektantem można bowiem zostać, zdobywając kompetencje podczas kursów czy szkoleń, a także czytając tematyczne książki czy artykuły.

A zatem, jak zostać UX designerem? Najważniejsze jest stałe poszerzanie swojej wiedzy, zdobywanie nowych umiejętności oraz budowanie doświadczenia podczas realizacji konkretnych projektów. Mimo że proces ten wydawać się może czasochłonny i dość wymagający, zdecydowanie warto rozwijać się w tym kierunku, chociażby z uwagi na dość duże zapotrzebowanie na UX designerów, a także stosunkowo wysokie zarobki w tym zawodzie.

Podsumowanie

Zawód UX designera to świetny wybór dla wszystkich osób lubiących nowe wyzwania i stałe poszerzanie wiedzy. Oczekiwania nabywców oraz potrzeby rynku nieustannie się zmieniają, a postęp technologiczny zmusza twórców internetowych do wykorzystywania innowacyjnych rozwiązań. Warto więc rozważyć podjęcie się tego zawodu, gdyż przynieść może nie tylko korzyści finansowe, ale też wiele satysfakcji i poczucie samorealizacji, co z pewnością wynagrodzi wszelkie trudy napotykane podczas drogi do zostania UX designerem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
WYBRANE WPISY BLOGOWE

  Zastanawiasz się
  dlaczego Twoja strona
  NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Firma SXO
  Firma SXO
  OCEŃ TXT
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 8

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Darmowa konsultacja

   Zastanawiasz się
   dlaczego Twoja strona
   NIE SPRZEDAJE?
   Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
   Rozpocznij chat
   Zamów rozmowę

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ICEA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ w celu nawiązania kontaktu. Więcej w Polityce prywatności.