Czym różni się reklama telewizyjna od internetowej?

Czym różni się reklama telewizyjna od internetowej?

Bezpłatna konsultacja

Jako że liczba użytkowników Internetu nieustannie wzrasta, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wykorzystanie narzędzi marketingu online. Promowanie marki w sieci gwarantuje dostęp do wielu rozwiązań, które pozwalają nie tylko rozszerzać grono odbiorców i zwiększać sprzedaż, ale też zapewniają nieustanny rozwój biznesu, co przynosi długofalowe korzyści. Czy oznacza to jednak, że reklamy w telewizji w ogólnie nie są już skuteczne? Czy warto wykorzystywać tradycyjne środki przekazu? Przyjrzymy się temu bliżej.

Reklama telewizyjna – czy wciąż jest skuteczna?

Tradycyjne narzędzia marketingowe, takie jak reklama telewizyjna, to przede wszystkim masowe środki przekazu prezentujące informacje mało sprecyzowanej grupie odbiorców, którzy nie mają wówczas wpływu na czas ani okoliczności wyświetlania oferty.

Inną cechą tradycyjnych metod marketingowych jest bardzo okrojony zasób możliwości. O ile reklamy w prasie mogą być publikowane z uwzględnieniem charakterystyki danego czasopisma i jego adresatów, o tyle bilbordy czy plakaty odbierane są przez wszystkie osoby znajdujące się w ich pobliżu.

Istotną wadą tego typu reklam jest również trudność monitorowania skuteczności kampanii. Podczas gdy nowoczesne środki marketingowe zapewniają dostęp do szczegółowych statystyk i analiz, efektywność ofert w prasie czy telewizji bardzo trudno zmierzyć, a uzyskane wówczas wyniki nie są zbyt dokładne.

Najważniejszą cechą reklam spoza obszaru Internetu, która zniechęca wielu współczesnych przedsiębiorców do sięgnięcia po tradycyjne środki promocji, są koszty kampanii offline. Reklama w TV to bardzo drogie przedsięwzięcie, które nierzadko okazuje się dość nieopłacalne. Decydując się na konkretne rozwiązanie, trzeba mieć więc na uwadze, że korzyści wynikające z zastosowania danej formy reklamy mogą nie pokryć się z oczekiwanymi rezultatami.

Nie oznacza to jednak, że reklama telewizyjna ma same wady. Do najważniejszych zalet tego narzędzia zaliczamy przede wszystkim możliwość oddziaływania na kilka zmysłów jednocześnie. Spoty emitowane w TV angażują nie tylko wzrok, ale też słuch odbiorcy, dzięki czemu przekaz kampanii zapamiętywany jest na dłużej.

Tradycyjne reklamy mają ponadto dość psychologiczne zabarwienie, które skutecznie skłania oglądających do zakupu określonego produktu lub skorzystania z danej usługi.

Mimo problemów z ukierunkowaniem przekazu reklamy w TV docierają do szerokiego grona odbiorców, wśród których z pewnością znajdą się osoby zainteresowane ofertą firmy.

Pomijając kilka wad, reklama w TV to warta uwagi forma promocji, która przy odpowiednich nakładach finansowych może przynieść spektakularne efekty.

Reklama w Internecie – dlaczego warto?

Reklama internetowa to jeden z najczęściej wykorzystywanych środków promocyjnych, który zachęca współczesnych przedsiębiorców wieloma istotnymi korzyściami. Jako że obszar digital marketingu poddawany jest regularnym ulepszeniom, a popularne serwisy skupiają znaczącą część polskiego społeczeństwa, coraz więcej właścicieli firm decyduje się na ten właśnie sposób promowania marki.

Do najważniejszych korzyści reklamy internetowej zaliczyć można przede wszystkim możliwość stałej analizy skuteczności prowadzonych działań. Dzięki temu wykrycie ewentualnych błędów oraz identyfikacja obszarów, które nie wyróżniają się satysfakcjonującą skutecznością, nie stanowi żadnego problemu, nawet dla początkujących twórców.

Warto też dodać, że z uwagi na dynamiczny wzrost liczby użytkowników reklama w Internecie dociera do szerokiego grona odbiorców, których można wyszczególnić na podstawie wielu kryteriów. Nie tylko zapewnia to satysfakcjonujące wyniki, ale też pozwala zminimalizować koszty związane z prowadzeniem kampanii marketingowej.

Ważną zaletą reklamy w formie digital jest również jej interaktywność. Reklamodawca może wówczas na bieżąco śledzić reakcje grupy docelowej oraz wprowadzić niezbędne modyfikacje, dzięki którym kampania będzie stale napędzać sprzedaż.

Podobnie jak w przypadku reklam w telewizji, promocje internetowe również mają kilka wad, o których warto pamiętać podczas wdrażania kampanii digital marketingu.

Promowanie oferty online to działanie wykorzystywane przez wielu współczesnych przedsiębiorców. Konkurencyjność tego obszaru w wielu przypadkach uniemożliwia swobodne stosowanie poszczególnych narzędzi i metod reklamowych. Wielu marketerom trudno ponadto nadążyć za dynamicznie zmieniającymi się warunkami oraz dostosować ofertę do nieustannie modyfikowanych algorytmów wyszukiwarek. Niemniej jednak reklama internetowa to doskonały sposób na zwiększenie grona odbiorców i generowanie sprzedaży, który nawet najmniejszym firmom może zapewnić spektakularny sukces. Aby jednak uzyskać najlepsze wyniki, warto postawić na kilka sprawdzonych metod digital marketingu.

Współczesne techniki reklamowe online

Biorąc pod uwagę fakt, że tradycyjne formy reklamy wiążą się z dość dużymi kosztami, przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wykorzystanie cyfrowych środków marketingowych. Poza licznymi korzyściami, jakie zapewnia reklama w Internecie, sieć udostępnia wiele różnorodnych możliwości, wśród których każda firma znajdzie sposób dopasowany do jej potrzeb. Oto kilka typów działań online, dzięki którym pozyskiwanie nowych klientów i dynamizowanie sprzedaży jest o wiele łatwiejsze:

 • pozycjonowanie stron internetowych gwarantujące lepszą widoczność marki na liście wyników wyszukiwania Google;
 • e-mail marketing umożliwiający dostosowanie treści do oczekiwań konkretnych odbiorców;
 • reklamy banerowe na długo zapadające w pamięci użytkowników;
 • promocje w mediach społecznościowych odgrywające istotną rolę w całokształcie działań reklamowych online;
 • marketing wirusowy, dzięki któremu rozprzestrzenienie oferty w sieci nie wymaga zbyt dużego zaangażowania reklamodawcy;
 • reklama kontekstowa, której bezpośredni przekaz skutecznie zachęca potencjalnych klientów do odwiedzenia strony i dokonania zakupu.

Czy marketing to łatwe zadanie?

Zarówno reklama w TV, jak i kampanie online to przedsięwzięcia wymagające obszernej wiedzy i umiejętności z zakresu marketingu. Aby działania promocyjne przyniosły pożądane efekty, konieczne jest przeprowadzenie dokładnych badań oraz opracowanie holistycznej strategii, co nierzadko wykracza poza możliwości współczesnych przedsiębiorców. Z pomocą przychodzą jednak profesjonalne agencje marketingowe.

Zespół doświadczonych ekspertów nie tylko gwarantuje świetne wyniki, ale też zapewnia stały nadzór nad efektywnością prowadzonych działań, dzięki czemu ryzyko wystąpienia ewentualnych błędów ograniczone zostaje do absolutnego minimum. Mimo że samodzielny marketing przynieść może pewne korzyści, współpraca ze specjalistami to decyzja, która może okazać się kluczem do sukcesu niejednego biznesu. Warto więc rozważyć takie rozwiązanie i wybrać agencję, która zaprezentuje plan marketingowy dostosowany do potrzeb danej firmy oraz wdroży techniki wspierające rozwój marki na wielu obszarach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
WYBRANE WPISY BLOGOWE

  Zastanawiasz się
  dlaczego Twoja strona
  NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Firma SXO
  Firma SXO
  OCEŃ TXT

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Darmowa konsultacja

   Zastanawiasz się
   dlaczego Twoja strona
   NIE SPRZEDAJE?
   Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
   Rozpocznij chat
   Zamów rozmowę

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ICEA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ w celu nawiązania kontaktu. Więcej w Polityce prywatności.