Czym jest UI Design?

Czym jest UI Design?

Bezpłatna konsultacja

Internet odgrywa w naszym życiu niezaprzeczalnie dużą rolę. To właśnie w sieci dokonujemy zakupów, pracujemy czy przyswajamy nowe umiejętności. Wraz z rozwojem technologii cyfrowych dynamicznie wzrasta jednak konkurencyjność tego obszaru. Właściciele firm starają się więc pokonać branżowych rywali, wykorzystując wiele różnorodnych narzędzi marketingowych i metod optymalizacyjnych. Jednym z najważniejszych aspektów dla współczesnego użytkownika jest jednak atrakcyjność wizualna strony internetowej. Dziś pod lupę weźmiemy więc UI Design i omówimy najważniejsze aspekty związane z tą koncepcją.

UI Design – na czym to polega?

User Interface Design to proces projektowania interfejsów. Warto zaznaczyć, że termin ten nie odnosi się wyłącznie do środowiska internetowego, ale dotyczy również kreowania urządzeń, takich jak pralki, zmywarki czy roboty kuchenne. Współcześnie ta koncepcja utożsamiana jest jednak przede wszystkim ze światem wirtualnym oraz szeroko pojętym obszarem e-commerce.

UI Design polega na tworzeniu przyjemnych dla oka interfejsów stron internetowych, aplikacji mobilnych czy witryn e-commerce. Zadaniem projektanta jest wówczas opracowanie wygodnej w użyciu struktury serwisu, którego eksplorowanie będzie nie tylko bezproblemowe, ale też wywoła pozytywne wrażenia estetyczne.

Czym UI Design różni się od UX Design?

Projektowanie witryny pod kątem UX opiera się na dostosowaniu zawartości do standardowych potrzeb klientów. Zadaniem UX Designera jest wówczas przeprowadzenie dokładnych badań, identyfikacja ewentualnych błędów w serwisie, prototypowanie, tworzenie makiet oraz szczegółowa analiza skuteczności wykorzystanych rozwiązań. Stwierdzić więc można, że projektant UI czerpie z wyników analiz przeprowadzonych przez UX designera, tworząc atrakcyjny wizualnie interfejs, zachęcający użytkowników do podejmowania określonych działań.

UI Design, jak już wspomnieliśmy, to przede wszystkim udoskonalenie wrażeń odbiorców poprzez dbałość o wizualne i funkcjonalne aspekty strony internetowej. Koncepcja ta odnosi się, rzecz jasna, do wszystkich produktów, również tych fizycznych, jednak najistotniejszą rolę odgrywa w sferze wirtualnej.

Na czym polega praca UI Designera?

UI Designer to osoba zajmująca się projektowaniem interfejsu stron internetowych, aplikacji mobilnych czy też witryn e-commerce. Jej zadaniem jest poprawa doświadczeń odbiorców poprzez stworzenie przyjaznych wizualnie zawartości oraz funkcjonalnych elementów, które nie tylko wpasują się w zmysł estetyczny klientów, ale też zapewnią im bezproblemowe użytkowanie serwisu. Oto kilka najważniejszych czynników, których optymalizacja leży w sferze obowiązków UI Designera.

Kolorystyka

Pierwszy element zwracający uwagę użytkownika odwiedzającego daną stronę internetową to kolorystyka serwisu. Barwy wykorzystywane w witrynie powinny być nie tylko powiązane z wizerunkiem firmy, ale też żywe, lecz nieprzytłaczające. Warto w tym aspekcie kierować się zasadą, że liczy się pierwsze wrażenie. Im lepiej odbiorca oceni witrynę na pierwszym etapie jej użytkowania, tym większe szanse, że zdecyduje się na zakup.

Układ treści

UI Design koncentruje się także na zrozumiałym układzie treści. Mowa tu nie tylko o podziale tekstu na krótsze akapity, ale też zaprojektowaniu czytelnej struktury oraz doborze właściwych kolorów czy rozmiaru czcionki. Dzięki przejrzystej zawartości użytkownicy nie mają problemu ze znalezieniem interesujących ich elementów, a ich pobyt na stronie częściej finalizowany jest konwersją.

Pliki multimedialne

Zdjęcia, grafiki czy filmy to czynniki w znacznym stopniu oddziałujące na wrażenia użytkowników. Każdy plik multimedialny powinien więc być zoptymalizowany pod kątem jakości i szybkości ładowania, a także umieszczony we właściwym miejscu oraz odpowiednio podpisany. Jako że treści wizualne cieszą się szczególnym zainteresowaniem odbiorców, dbałość o ich prezentację powinna być priorytetem każdego projektanta.

Przyciski CTA

Przyciski Call to Action to jedne z najważniejszych elementów każdej strony internetowej. Mało widoczne wezwania do działania, źle oznaczone lub umieszczone w nieodpowiednich miejscach mogą okazać się zupełnie nieskuteczne, przez co optymalizacja konwersji nigdy nie przyniesie satysfakcjonujących efektów. Warto więc przeprowadzić dokładne badania i zidentyfikować konfiguracje pożądane przez grupę docelowych odbiorców.

Dlaczego warto zadbać o UI Design?

Optymalizacja produktu pod kątem UI to bardzo ważny aspekt strategii sprzedażowej i marketingowej każdej firmy. Jako że oczekiwania współczesnych konsumentów są dość wygórowane, konieczne jest przeprowadzenie dokładnych badań oraz identyfikacja najważniejszych potrzeb grupy docelowej. Jaką rolę w rozwoju firmy odgrywa jednak UI Design? Oto kilka kluczowych zalet tej koncepcji:

 • lepsze doświadczenia odbiorców, co korzystnie wpływa na ich skłonność do ponownych odwiedzin witryny;
 • większe zaufanie do marki spowodowane wiarygodnym interfejsem produktu;
 • satysfakcjonująca konwersja wynikająca z prawidłowej funkcjonalności strony;
 • nieustanny rozwój biznesu online dzięki regularnej optymalizacji zawartości pod kątem oczekiwań klientów.

UI Design gwarantuje szereg istotnych dla rozwoju firmy korzyści. Trzeba jednak zaznaczyć, że wdrożenie skutecznych technik optymalizacyjnych możliwe jest tylko wtedy, gdy wszelkie podejmowane działania poprzedzone zostaną kompleksowymi badaniami. Warto więc wykorzystać narzędzia, takie jak prototypowanie czy testy A/B. Uzyskane wówczas wyniki posłużą jako kompletna baza do opracowania efektywnej strategii, dzięki której projekt strony zachwyci każdego jej użytkownika.

Podsumowanie

Regularne modyfikacje systemów internetowych oraz stale rosnące oczekiwania konsumentów sprawiają, że zbudowanie skutecznego serwisu spędza sen z powiek wielu współczesnym przedsiębiorcom. Funkcjonalny, atrakcyjny wizualnie projekt strony internetowej gwarantuje jednak wiele istotnych dla rozwoju biznesu online korzyści, dla których warto zdecydować się na tę inwestycję. Dzięki dokładnej analizie rynku oraz badaniom grupy docelowej opracowanie dochodowego produktu nie powinno stanowić żadnego problemu. Decydując się na UI Design, warto postawić na holistyczne podejście do optymalizacji, tworząc interfejs, który zachwyci wszystkich potencjalnych klientów i zapewni długofalowy rozwój marki w Internecie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
WYBRANE WPISY BLOGOWE

  Zastanawiasz się
  dlaczego Twoja strona
  NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Firma SXO
  Firma SXO
  OCEŃ TXT

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Darmowa konsultacja

   Zastanawiasz się
   dlaczego Twoja strona
   NIE SPRZEDAJE?
   Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
   Rozpocznij chat
   Zamów rozmowę

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ICEA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ w celu nawiązania kontaktu. Więcej w Polityce prywatności.