Czym jest mapa strony i kiedy warto ją mieć?

Czym jest mapa strony i kiedy warto ją mieć?

Bezpłatna konsultacja

Istnieje wiele sposobów, aby poprawić widoczność swojej strony internetowej w wynikach wyszukiwania i aby była ona lepiej indeksowana przez roboty Google niż inne. Jeżeli Twoja witryna zawiera wiele podstron, to warto pomyśleć o stworzeniu mapy witryny. Jest ona jednym z wielu pomocnych elementów podczas zarządzania stroną WWW. Jak się okazuje, stworzenie jej nie jest skomplikowanym działaniem.

W tym artykule dowiesz się, czym jest mapa strony, jak ją stworzyć i jak jej używać.

Czym jest mapa strony?

Musisz wiedzieć, że każda strona WWW składa się z podstron, które w jakiś sposób ze sobą współdziałają. Google musi wyszukiwać i indeksować całą jej zawartość. W tym celu powstały mapy witryn. Jeżeli dopiero tworzysz nową stronę internetową lub aktualizujesz jej część, to pamiętaj, że mapa strony może być dla Ciebie bardzo pomocna. Czym dokładnie jest mapa strony internetowej?

Jest to plik, który obejmuje całą zawartość Twojej witryny i informuje Google, w jaki sposób i gdzie łączy się Twoja treść. Dołączenie mapy witryny pomaga Google znaleźć wszystkie strony, które chcesz zaindeksować. Dzięki temu jest on w stanie lepiej zrozumieć informacje o każdej stronie, takie jak data publikacji lub częstotliwość aktualizacji witryny. Tworząc mapę witryny, możesz sformatować ją jako plik XML, RSS lub zwykły plik tekstowy.

Możesz umieszczać w niej również dodatkowe wpisy, takie jak opisy grafik, jeżeli Twoja witryna zawiera ich dużą ilość, a także informacje na temat długości filmów, czy ograniczeń wiekowych. Takie działania podejmuje się w celu uporządkowania swojej treści dla Google. Im więcej informacji podasz w swojej mapie witryny, tym algorytm Google będzie mógł lepiej przeskanować Twoją witrynę i zacząć wyświetlać te treści na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Czy mapa witryny jest naprawdę potrzebna?

Umieszczenie mapy strony internetowej nigdy nie zaszkodzi, ale istnieją sytuacje, w których stworzenie jej jest zalecane, ponieważ może ona pomóc Ci rozwinąć się w swojej branży.

 1. Twoja strona internetowa zawiera dużą ilość treści do zaindeksowania

Jeżeli witryna zawiera dużo treści i podstron, które są często aktualizowane, to jest powód, dla którego powinieneś pomyśleć o stworzeniu mapy witryny. Im większa ilość treści, tym łatwiej Google może nie zaindeksować wszystkich podstron. Mapa witryny z pewnością może pomóc Google znaleźć więcej treści na stronie internetowej, dzięki czemu zacznie być ona widoczna dla innych użytkowników.

 1. Zaczynasz swoją przygodę z prowadzeniem strony WWW

Jeżeli dopiero uruchamiasz po raz pierwszy swoją stronę internetową, to musisz postawić na stworzenie mapy witryny. System indeksowania Google w naturalny sposób z czasem znajdzie nowe treści, ale posiadanie mapy witryny może przyspieszyć proces indeksowania treści i wyświetlania ich w wynikach wyszukiwania.

 1. Twoja witryna zawiera dużą ilość obrazów lub filmów

Strony internetowe w dużej mierze opierają się na mediach, takich jak obrazy czy filmy. Jeżeli Twoja witryna również korzysta z wielu takich zasobów, to warto stworzyć mapę strony. Poinformowanie Google o zawartości Twoich multimediów może poprawić wyniki wyszukiwania.

Jak wyszukać mapę swojej witryny?

Mamy nadzieję, że już teraz rozumiesz, na czym polega mapa Twojej strony internetowej. Teraz pozostaje tylko pytanie, jak ją znaleźć. Okazuje się, że istnieje kilka różnych sposobów na znalezienie przykładowej mapy witryny. My przedstawimy Ci tylko trzy z nich:

 1. Robots.txt

Jednym z najszybszych sposobów znalezienia mapy witryny jest umieszczenie jej w pliku robots.txt. Algorytmy często stosują te pliki, aby dowiedzieć się, dokąd przejść dalej, więc plik robots.txt okazuje się najlepszym miejscem do umieszczenia mapy witryny.

 1. Wyszukiwarka Google

Korzystając ze sztuczek wyszukiwarki, możesz znaleźć mapę witryny bezpośrednio z paska wyszukiwania Google. Jeśli znasz typ pliku, którego szukasz, możesz wpisać zapytanie, takie jak „site:(nazwastrony) typ_pliku:txt”, aby znaleźć mapę witryny. Jeśli nie masz pewności, jaki rodzaj pliku został użyty do utworzenia mapy witryny, możesz wyszukać adres URL z dołączoną mapą witryny, np. „site:(nazwastrony) inurl:sitemap:”.

 1. Ręcznie

Kolejnym dość popularnym sposobem znalezienia mapy witryny jest jej ręczne wyszukiwanie. Następnym razem, gdy wpiszesz adres URL witryny, spróbuj dodać na końcu „/sitemap.xml”. Mapy witryn XML są najczęściej plikiem, więc zazwyczaj udaje się wyszukać ją dzięki temu adresowi URL. Jeśli prosty plik „/sitemap.xml” nie prowadzi do mapy Twojej witryny, to koniecznie wypróbuj różnych odmian, takich jak „/sitemap.txt” lub „/sitemap-index/xml”, aż się pojawi.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że już teraz rozumiesz ideę tworzenia mapy swojej witryny. Być może jest to Twoim kolejnym zadaniem na liście rzeczy do zrobienia! Jeżeli nadal nie wiesz, jak się do tego zabrać, to może warto skorzystać z usług doświadczonej agencji SEO?

Skontaktuj się z nami już teraz jeśli chcesz dowiedzieć się więcej. Chętnie umówimy się z Tobą na bezpłatną konsultację i ustalimy szczegóły naszej współpracy. Odkryj skuteczną strategię SXO, a pomoże Ci w tym nasza agencja SXO!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
WYBRANE WPISY BLOGOWE

  Zastanawiasz się
  dlaczego Twoja strona
  NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Firma SXO
  Firma SXO
  OCEŃ TXT

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Darmowa konsultacja

   Zastanawiasz się
   dlaczego Twoja strona
   NIE SPRZEDAJE?
   Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
   Rozpocznij chat
   Zamów rozmowę

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ICEA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ w celu nawiązania kontaktu. Więcej w Polityce prywatności.