Czym jest Customer Experience?

Czym jest Customer Experience?

Bezpłatna konsultacja

Celem każdego współczesnego przedsiębiorcy jest generowanie sprzedaży i rozszerzanie świadomości marki. Już od dawna najlepszym na to sposobem jest dbałość o doświadczenia klientów oraz dostosowywanie oferty do ich potrzeb i oczekiwań. Okazuje się jednak, że jest to dość trudnym zadaniem. Aby osiągnąć spektakularne wyniki, warto zaangażować się w Customer Experience.

Customer Experience – co to takiego?

Customer Experience co to jest? Pytanie to zadaje sobie wielu początkujących przedsiębiorców. Odpowiedź na nie stanowi podstawowy aspekt każdej działalności biznesowej, dlatego warto poświęcić chwilę na zrozumienie tego elementu. Customer Experience CX jest pojęciem opisującym wszystkie emocje i doświadczenia klienta, które towarzyszą mu podczas kupowania produktu czy korzystania z usługi danej marki. Termin ten odnosi się zatem do wszelkich działań, które konsument podjął od zobaczenia reklamy, aż do sprzedaży. Customer Experience określić więc można jako sumę wszystkich interakcji między klientem a przedsiębiorstwem.

Dlaczego warto zadbać o Customer Experience?

Wiedząc już, Customer Experience co to, warto poznać przyczyny, dla których optymalizacja tego czynnika powinna być nieodłącznym elementem każdej strategii marketingowo-sprzedażowej.

Produkty i usługi oferowane na współczesnym rynku nie są zbyt zróżnicowane. Klienci podczas decyzji zakupowych zwracają więc uwagę nie tylko na charakterystykę sprzedawanych przedmiotów, ale też jakość obsługi czy autorytet marki. Im bardziej konsument poczuje się związany z daną firmą, tym większe prawdopodobieństwo, że zdecyduje się na skorzystanie z jej oferty. Customer Experience w tym rozumieniu stało się więc podstawowym sposobem na zwiększanie przewagi nad konkurencją oraz budowanie grona lojalnych odbiorców. Każdy przedsiębiorca powinien zatem zadbać o szereg najważniejszych elementów wpływających na doświadczenia klienta, gdyż na współczesnym, bardzo konkurencyjnym rynku, optymalizacja pod kątem CX może okazać się kluczem do sukcesu niejednego biznesu.

Optymalizacja pod kątem CX

Wdrożenie planu działania obejmującego założenia Customer Experience CX to jeden z najlepszych sposobów budowania pozytywnych relacji z klientami i zwiększanie ich zaangażowania w zakup oferowanych produktów. Aby jednak wykorzystać właściwe narzędzia i zastosować odpowiednie rozwiązania, konieczne jest przeprowadzenie dokładnych badań wszelkich obszarów mających wpływ na sprzedaż oraz autorytet marki. Warto wówczas skupić się na aspektach, takich jak kroki podejmowane przez konkurencyjne firmy, potrzeby i oczekiwania grupy docelowych konsumentów oraz wszelkie zewnętrzne czynniki wpływające na prosperowanie biznesu.

W wyniku nieustannie rozwijającego się obszaru zakupów online niezwykle ważna stała się również optymalizacja pod kątem Digital Customer Experience. Dostosowanie strony internetowej do upodobań klientów to najlepszy sposób na budowanie ich zaufania i skuteczne zachęcanie do zakupu. Warto wówczas zadbać o podstawowe czynniki wpływające na wrażenia użytkowników. Mowa tu o szybkości witryny, czytelności treści czy intuicyjnej nawigacji. Kluczem do pokonania konkurencji nierzadko okazuje się bowiem optymalizacja najmniejszego aspektu w witrynie, dlatego warto holistycznie podejść do działań w ramach Digital Customer Experience i kompleksowo zadbać o wrażenia użytkowników.

Jak zadbać o pozytywne doświadczenia klienta?

Wiedząc już, Customer Experience co to jest oraz znając powody, dla których warto zadbać o ten aspekt, nadchodzi pora na wdrożenie skutecznych działań poprawiających doświadczenie klienta. Oto krótki przewodnik, dzięki któremu zbudowanie pozytywnych relacji z konsumentami i skłonienie ich do zakupu bez wątpienia będzie o wiele łatwiejsze!

Persona klienta

Persona klienta to nic innego, jak definicja zachowań i cech typowego nabywcy. Określenie grupy odbiorców nie zapewni doskonałych efektów. Konieczne jest stworzenie portretu poszczególnych osób, na które ukierunkowane zostaną działania marketingowe. Zawężenie obszaru działań reklamowych pozwala bowiem nie tylko obniżyć koszty, ale też dotrzeć do konsumentów rzeczywiście zainteresowanych daną ofertą, co korzystnie wpływa na sprzedaż i świadomość marki.

Warto wówczas zadać sobie podstawowe pytania:

 • Kim jest klient?
 • Jakie ma potrzeby?
 • Jakie ma problemy?
 • Na czym zależy mu najbardziej?
 • Czego oczekuje od firmy?

Dzięki dokładnie zdefiniowanym personom nabywców łatwiej opracować skuteczną strategię marketingową pod kątem Customer Experience, która okazać się może kluczem do sukcesu niejednego współczesnego biznesu.

Budowanie relacji

W ramach optymalizacji pod kątem Customer Experience CX warto zadbać o kluczowe aspekty wpływające na komunikację z konsumentami. Zdefiniowanie wcześniej wspomnianych person nabywców znacznie ułatwia proces budowania relacji z klientami, gdyż pozwala na dostosowanie podejmowanych kroków do potrzeb i oczekiwań grupy docelowej. Znając usposobienie odbiorców, można określić, na jakich obszarach rozpocząć działalność, jakie treści tworzyć, kiedy je udostępniać i jakie tematy poruszać. Dzięki tak ściśle ukierunkowanym działaniom zbudowanie pozytywnych relacji z klientami i usprawnienie komunikacji nie powinno być żadnym problemem.

Obsługa klienta

Na Customer Experience wpływa nie tylko jakość oferowanych produktów i usług, ale też poziom obsługi klienta czy jego doświadczenia podczas obcowania z marką. Aby zatem zachęcić odbiorców do ponownego zakupu, warto skupić się na budowaniu wiarygodności marki oraz pokazać klientom, że jest ona ekspertem w swojej branży. Najlepszym na to sposobem okazuje się dbałość o kontakt z nabywcami za pomocą różnorodnych środków, takich jak odpowiedzi na komentarze w social mediach, szybkie reagowanie na e-maile czy niezwłoczne naprawianie ewentualnych błędów. Jeśli konsument zostanie otoczony należytą opieką, szanse, że dokona faktycznych zakupów, znacznie wzrastają.

Analiza wyników

Monitorowanie uzyskiwanych efektów to jeden z najważniejszych elementów każdej strategii sprzedażowej. Istnieje wiele wskaźników, dzięki którym łatwiej ocenić Customer Experience CX oraz zidentyfikować wszelkie błędy w optymalizacji tego aspektu. NPS (Net Promoter Score) jest miernikiem lojalności i zadowolenia klienta. CSAT (Customer Satisfaction Score) to natomiast wskaźnik obrazujący satysfakcję konsumenta wynikającą z zakupionego produktu czy wykonanej usługi.

Wykrycie ewentualnych nieprawidłowości oraz zidentyfikowanie obszarów, które nie spełniają swojej roli, to najlepszy sposób na opracowanie skutecznej strategii sprzedażowej. Wymienione wyżej mierniki mogą znacznie usprawnić pozyskiwanie kluczowych informacji, dlatego warto wykorzystać je podczas swoich badań.

Podsumowanie

Customer Experience to niezwykle złożony aspekt, na który wpływa mnóstwo różnorodnych czynników. Doświadczenie klientów firmy powinno być nieustannie analizowane oraz optymalizowane, gdyż tylko wówczas możliwe są zwiększanie sprzedaży i budowanie świadomości marki. Poziom satysfakcji konsumentów to wypadkowa wielu składników. Warto więc kompleksowo podejść do poprawy doświadczeń grupy docelowej, dbając o aspekty, takie jak obsługa klienta, relacje z nabywcami czy jakość oferowanych usług. Pielęgnowanie nawet najdrobniejszych elementów okazać się bowiem może najlepszym sposobem na pokonanie konkurencji, co z punktu widzenia niejednego biznesu otwiera bramy do spektakularnych wyników sprzedażowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
WYBRANE WPISY BLOGOWE

  Zastanawiasz się
  dlaczego Twoja strona
  NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Firma SXO
  Firma SXO
  OCEŃ TXT

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Darmowa konsultacja

   Zastanawiasz się
   dlaczego Twoja strona
   NIE SPRZEDAJE?
   Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
   Rozpocznij chat
   Zamów rozmowę

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ICEA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ w celu nawiązania kontaktu. Więcej w Polityce prywatności.