Badania fokusowe a UX

Badania fokusowe a UX

Bezpłatna konsultacja

Na bardzo konkurencyjnym w obecnych czasach rynku dość trudno jest zyskać przewagę nad branżowymi rywalami. Przedsiębiorcy, wykorzystując różnorodne narzędzia, badania i techniki marketingowe, starają się więc odpowiednio zaprezentować swój produkt i zachęcić konsumentów do jego zakupu. W przypadku podejmowania kluczowych decyzji na temat ewentualnych zmian konieczne jest przeprowadzenie dokładnej analizy nastawienia odbiorców do tychże modyfikacji. Aby lepiej zrozumieć ten temat, pod lupę weźmiemy dziś badania fokusowe. Na czym polegają i co ma z nimi wspólnego UX? Sprawdź!

Czym są badania fokusowe?

Badania fokusowe polegają na gromadzeniu istotnych informacji na dany temat poprzez przeprowadzenie wywiadu z respondentami. Uczestnikom badania zadawane są wówczas pytania dotyczące konkretnych problemów, na które odpowiadają ustnie bądź pisemnie. Test opiera się w głównej mierze na interakcji, dzieleniu się poglądami i spostrzeżeniami na temat danego zagadnienia.

Dzięki przeprowadzeniu badań fokusowych będziesz mógł zwrócić uwagę na wiele różnych punktów widzenia, co umożliwi maksymalne dostosowanie produktu lub usługi do oczekiwań potencjalnych nabywców. Nic więc dziwnego, że metoda ta jest coraz częściej wykorzystywanym sposobem na analizę doświadczeń użytkowników (UX).

Badania fokusowe w kontekście UX

User Experience to szereg doświadczeń towarzyszących użytkownikom podczas korzystania ze strony. Czynnik ten ma istotny wpływ na sukces witryny, dlatego też właściciele serwisów internetowych maksymalnie koncentrują się na UX podczas ich optymalizacji.

Dostosowanie strony internetowej pod kątem doświadczeń użytkowników opiera się przede wszystkim na naprawieniu wszelkich błędów technicznych, ułatwieniu obsługi, stworzeniu czytelnej struktury treści i przemyślanej budowy nawigacji. W ostatnich latach istotnym aspektem stała się również optymalizacja mobilna. Jako że większość użytkowników korzysta obecnie z telefonów komórkowych, dostosowanie witryny do ich warunków jest priorytetem każdego projektanta.

Jaką rolę w kontekście UX odgrywają jednak badania fokusowe? Aby zoptymalizować witrynę pod kątem oczekiwań grupy docelowych odbiorców, trzeba najpierw poznać ich potrzeby i preferencje. Dokładne wywiady pokazujące, na czym konsumentom zależy najbardziej, są najlepszym sposobem na opracowanie skutecznej strategii marketingowej, dzięki której witryna osiągnie zamierzone wyniki.

Dlaczego warto przeprowadzić badania fokusowe?

Istnieje wiele powodów, dla których badania fokusowe mogą zostać uznane za jedne z najskuteczniejszych analiz rynku docelowego. Publiczne wymienianie się poglądami z reguły przynosi dokładniejsze i przede wszystkim bardziej wiarygodne wyniki niż zadawanie bezpośrednich pytań. Co więcej, podczas tego typu sondaży zidentyfikować można konkurentów, którzy pierwotnie nie byli nawet brani pod uwagę. Istotną zaletą badań fokusowych jest także fakt, iż moderator jest w stanie zanotować niewerbalne reakcje respondentów, dzięki czemu analiza prowadzi do jeszcze dokładniejszych informacji na dany temat. Jedną z najważniejszych korzyści, o których zdecydowanie należy wspomnieć, jest jednak kreowanie przez badanych nowych pomysłów, które można wykorzystać w kolejnych etapach optymalizacji. Wynika więc z tego, iż badania fokusowe są niezwykle ważnym narzędziem, ponieważ pozwalają zgromadzić istotne dane na temat użyteczności strony internetowej, dlatego też aspekt ten powinien być stałym elementem każdej strategii marketingowej.

Kiedy wykorzystać badania fokusowe?

Badania fokusowe można wykorzystać na wiele sposobów. Jako że dostarczają one istotnych informacji na temat związanych z danym zjawiskiem odczuć użytkowników, warto je przeprowadzić szczególnie podczas wdrażania nowych rozwiązań. Dzięki temu łatwiej jest uniknąć ewentualnych błędów i zastosować środki, które spotkają się z aprobatą odbiorców.

Podczas tego typu przedsięwzięć najlepszą opcją okazuje się prowadzenie grupy fokusowej. Mowa tu o niewielkiej zbiorowości reprezentantów rynku docelowego, którym przedstawiane są konkretne pomysły oraz zadawane pytania dotyczące zamierzonych działań. Tego typu spotkania pozwalają przewidzieć reakcje potencjalnych klientów i zaplanować ewentualne zmiany w strategii optymalizacyjnej, dzięki czemu wszelkie podjęte kroki przynoszą lepsze efekty.

Jak przeprowadzić badania fokusowe?

Aby badania fokusowe zapewniły dostęp do przydatnych informacji, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Bez odpowiedniego przygotowania wyniki okazać się bowiem mogą niedokładne lub nawet zupełnie fałszywe. Oto czynniki, na których warto się skupić:

Wielkość grupy fokusowej

Badana zbiorowość powinna liczyć od 5 do 15 respondentów i skupiać wyłącznie osoby należące do rynku docelowego. Podczas gdy zbyt mała grupa może nie zapewnić odpowiedniej interakcji, przeprowadzenie badania na zbyt wielu osobach uniemożliwi im podzielenie się własnymi odczuciami i spostrzeżeniami. Aby więc zgromadzić jak najwięcej przydatnych pomysłów, konieczne jest ustalenie odpowiedniej liczebności badanych.

Czas trwania badania

Nie ma sztywnych ram czasowych, w jakich zemścić powinny się badania fokusowe. Czas trwania sesji zależy w głównej mierze od liczby uczestników, charakterystyki podejmowanego tematu czy też rozbieżności poglądów. Analizy powinny więc być przeprowadzane do czasu uzyskania pożądanych wyników.

Cechy grupy fokusowej

Podczas rekrutowania uczestników badania należy kierować się ściśle określonymi kryteriami. Jeśli respondenci w czasie wywiadu poczują się w swoim gronie swobodnie, wyniki z pewnością będą bardziej wiarygodne, a uzyskanie zamierzonych informacji nie będzie stanowić żadnego problemu.

Przeprowadzenie badania

Przed spotkaniem warto kompleksowo przygotować się do badania. Sporządzenie dokładnego scenariusza z pewnością nie zajmie dużo czasu, a może bardzo pozytywnie wpłynąć na wyniki analizy. Podczas spotkania konieczne jest także stałe kierowanie rozmowy na odpowiednie tory, dzięki czemu badania fokusowe przyniosą informacje niezbędne podczas optymalizacji pod kątem UX.

Analiza wyników

Jednym z najważniejszych elementów całego badania jest końcowa analiza uzyskanych wyników. Sporządzone podczas spotkania notatki, nagrania wideo czy zapamiętane kwestie powinny zostać poddane dokładnym przemyśleniom. Dzięki zgromadzonym danym optymalizacja witryny pod kątem UX z pewnością przyniesie lepsze wyniki. Uwzględnienie rozwiązań cieszących się szczególnym zainteresowaniem grupy docelowej jest bowiem najlepszym sposobem na poprawienie komfortu użytkowania strony internetowej, co z pewnością korzystnie wpłynie na jej wydajność.

Wady i zalety badań fokusowych

Badania fokusowe są świetnym narzędziem umożliwiającym gromadzenie informacji na temat użyteczności strony internetowej. Umiejętnie przeprowadzone analizy pozwalają także poznać reakcje użytkowników dotyczące wdrażanych rozwiązań i poszczególnych elementów w witrynie. Niemniej jednak posiadają kilka istotnych wad, które warto uwzględnić podczas obserwacji wyników. Oto problemy, z którymi można się wówczas spotkać:

 • często zdarza się, że uczestnicy badania, dyskutując na coraz dalej idące tematy, odbiegają od głównego celu spotkania;
 • w grupie fokusowej mogą pojawić się pewne konflikty, które uniemożliwiają uzyskanie pożądanych informacji;
 • istnieje ryzyko, że respondenci, biorąc udział w badaniu w grupie, będą się nieco mniej angażować w jego przebieg niż podczas indywidualnych wywiadów;
 • może pojawić się zjawisko konformizmu grupowego, czyli zmiany zdania pod wpływem nacisku pozostałych uczestników, co uniemożliwia uzyskanie wiarygodnych wyników.

Istnieje jednak wiele pozytywnych aspektów, jakie niosą za sobą badania fokusowe:

 • wyniki współpracy są z reguły lepsze niż te uzyskiwane podczas indywidualnych sesji (zjawisko synergii);
 • uczestnicy pogłębiają swoje spostrzeżenia na skutek wypowiedzi innych badanych;
 • działanie w grupie obniża poczucie odpowiedzialności za przebieg badania, co sprzyja dzieleniu się dokładnymi opiniami;
 • grupy fokusowe zwykle działają spontaniczne, co pozwala zaobserwować autentyczne zachowania i reakcje.

Jak widać, umiejętnie przeprowadzone badania fokusowe są doskonałym sposobem na wdrożenie wielu skutecznych rozwiązań, dzięki którym komfort użytkowania witryny znacznie wzrośnie. Warto więc zastosować się do wyżej wymienionych wskazówek i sporządzić dokładny plan sesji, gdyż uzyskane wyniki okazać się mogą kluczem do sukcesu niejednego współczesnego biznesu!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
WYBRANE WPISY BLOGOWE

  Zastanawiasz się
  dlaczego Twoja strona
  NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Firma SXO
  Firma SXO
  OCEŃ TXT

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Darmowa konsultacja

   Zastanawiasz się
   dlaczego Twoja strona
   NIE SPRZEDAJE?
   Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
   Rozpocznij chat
   Zamów rozmowę

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez ICEA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ w celu nawiązania kontaktu. Więcej w Polityce prywatności.