WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią stron internetowych. Statystyki wskazują, że w czerwcu 2021 roku odsetek stron internetowych korzystających z WordPress wynosił aż 41,7%. Mimo swojej dużej popularności rozwiązanie to nie jest jednak wolne od wad. Jego użytkownicy skarżą się przede wszystkim na powolny i zamulający hosting, a także stosunkowo wysokie koszty utrzymania. To, dlatego wraz z rozwojem strony czy sklepu internetowego decydują się oni na przeniesienie witryny na zupełnie inny serwer do innego dostawcy. W praktyce oznacza to, że strona musi zostać w całości przeniesiona w nowe miejsce. Migracja WordPress na inny serwer, choć nie należy do najtrudniejszych, to budzi wiele obaw i wątpliwości – żaden właściciel witryny nie chce bowiem jej stracić. Aby tego uniknąć podczas migracji, należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.
Migracja strony WordPress na inny serwer nie jest zadaniem trudnym, może jednak spowodować pewne problemy. Najczęściej są one efektem nieumiejętnego grzebania w plikach i pominięcia, któregoś z kroków migracji. Konsekwencją takich działań będzie zmierzenie się z utratą danych i plików, czasowym wyłączeniem strony, utratą potencjalnych klientów, stratami wizerunkowymi i zaufania konsumentów, obniżeniem pozycji strony w wyszukiwarce Google.
Planując więc przeniesienie strony na inny serwer, warto się do tego przygotować, a także dowiedzieć jakie narzędzia mogą wspomóc, a nawet przyspieszyć ten proces. Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z pomocy profesjonalistów przy migracji strony WordPress.
Do migracji WordPress dobrze jest się wcześniej przygotować. Przygotowania te objąć powinny nie tylko wybór tańszego usługodawcy, ale i zgromadzenie narzędzi i danych, które pozwolą na szybkie przenosiny strony. Do takich należą:
Migracja WordPress na inny serwer może być przeprowadzona na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest skorzystanie z wtyczek. WordPress udostępnia kilka, z których można skorzystać. Ich zaletą jest automatyczne działanie i szybkie przeniesienie strony, bloga czy internetowego sklepu na nowy hosting. Wtyczką, którą najczęściej się wykorzystuje do migracji strony WordPress jest All-In-One WP Migration oraz Duplicator. Aby z nich skorzystać, należy je pobrać i zainstalować na starym i nowym CSM — się, a następnie z kokpitu WordPress włączyć opcje Export. Wtyczka pozwala wybrać miejsce, gdzie pliki zostaną wyeksportowane – może to być dysk twardy, chmura Google, Dropbox, Amazon S3 czy OneDrive. Skopiowane pliki następnie za pomocą opcji Import przenosi na nowy serwer. Na zakończenie migracja WordPress na inny serwer powinna objąć zaktualizowanie bezpośrednich adresów tzw. permalinków.
Migracja wykonywana za pomocą wtyczki to wygodne rozwiązanie. Należy jednak podkreślić, że nie zawsze szybkie. To, ile będzie ona trwała, zależy od:
Drugim sposobem zmiany serwera strony na WordPressie jest ręczna migracja. Wielu osobom kojarzy się ona z mnóstwem pracy i niemałym niebezpieczeństwem, jednak dobrze prowadzona jest równie skuteczna.
Aby migracja WordPress na inny serwer była bezpieczna, musisz pamiętać o pięciu krokach. Zabezpieczą one twoje dane i uchronią przed ich utratą, a także problemami z uruchomieniem strony.
Baza MySQL mieści w sobie całą konfigurację strony. Punktem obowiązkowym jest więc wykonanie całkowitego jej eksportu – jest to warunkiem powodzenia migracji WordPress i korzystania ze strony na nowym serwerze. Eksportu można dokonać na kilka sposobów. Pierwszym są już wcześniej wspomniane wtyczki, które ułatwiają cały proces. Drugie rozwiązanie to skorzystanie z panelu PhpMyAdmin.
Dokonując migracji WordPress, nie można również zapomnieć o pobraniu na dysk absolutnie wszystkich plików strony zgromadzonych na starym serwerze. W tym celu najlepiej jest się zalogować do konta FTP na starym serwerze i wykonać kopie, a następnie zaimportować te pliki na nowym koncie FTP nowego hostingu. Samo kopiowanie nie jest trudne – odbywa się tak samo, jak to tradycyjne na komputerze, czyli zaznacza się dany plik/folder, a następnie klika przycisk kopiuj. Aby przez przypadek nie stracić cennych plików, rekomendowane jest wykonanie ich kopii zapasowej.
Warto tu podkreślić, że do wykonania tej operacji konieczne jest posiadanie danych do logowania na serwer FTP. Jeśli takich się nie pamięta, to konieczne jest skontaktowanie się z aktualnym dostarczycielem usługi hostingu.
Utworzoną kopię bazy MySQL i plików trzeba przenieść na nowy hosting. W celu tym loguje się do swojego panelu klienta u nowego dostarczyciela hostingu i w menu odszukuje zakładkę z bazami danych. Można skorzystać z opcji tworzenia nowej bazy danych lub edytowania tej już istniejącej – często na serwerze automatycznie tworzona jest pierwsza pusta baza, którą można edytować. Import bazy MySQL odbywa się za pomocą panelu phpMyAdmin i przycisku import. Musisz pamiętać, aby dokładnie wskazać pliki, które mają zostać zaimportowane.
Migracja WordPress na inny serwer wymaga również zaktualizowania plików wp-config.php. Zrobisz to, otwierając plik za pomocą edytora tekstowego (najlepiej do edycji wykorzystać Notepad++, który znacznie ułatwia pracę, dasz jednak radę to zadanie wykonać też z pomocą zwykłego Notatnika) i wprowadzać do niego informacje dotyczące nowej bazy danych – tej, z którą WordPress ma się połączyć. Pamiętaj, że plik wymaga aktualizacji aż w czterech miejscach, czyli:
Działanie to pozwoli połączyć się WordPressowi z nową pazą danych, do której wcześniej zaimportowałeś kopie plików.
Ostatnim krokiem, jakiego wymaga migracja strony WordPress, jest skopiowanie wszystkich plików z dysku na nowy serwer. Pliki, które mają być skopiowane, pochodzą ze starego serwera i kopiowałeś je z niego w poprzednich krokach migracji. Aby przenieść pliki na nowy serwer FTP, potrzebujesz danych do logowania do panelu klienta. Pliki możesz przekopiować i wypakować w głównym katalogu, chyba że serwer będzie obsługiwał więcej niż jedną stronę, wtedy lepszym rozwiązaniem jest utworzenie dla każdej witryny osobnego podkatalogu.
To, o czym nie można zapomnieć przy migracji WordPress to również przekierowanie domeny na nowy serwer – jest to ostatnia ważna rzecz. Zadanie to można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy zakłada wykonanie zwyczajnego przekierowania, przy pozostawianiu rejestracji i wszelkich opłat u pierwotnie wybranego usługodawcy. Możesz też zdecydować się na pełny transfer, czyli przeniesienie domeny, rejestracji i opłat do nowego usługodawcy.
Jeśli szukasz prostszego rozwiązania, wybierz to pierwsze. Wymaga ono jedynie edytowania domeny w panelu klienta i wpisania adresów DNS nowego hostingu, a także dodania domeny i przekierowania ą na WordPress w nowym panelu klienta. Cały ten proces można wykonać samodzielnie poprzez panel administracyjny.
Trudniejszy jest transfer domeny do nowego usługodawcy wraz z opłatami. Aby było to możliwe, konieczne jest posiadanie tzw. kodu authinfo, czyli indywidualnego identyfikatora domeny. Dzięki niemu możliwe jest autoryzowanie wszystkich zmian, które zachodzą w jej obrębie. To, jak uzyskać taki kod uzależnione jest od konkretnego usługodawcy. Najczęściej wymaga on wypełnienia specjalnego wniosku i wysłanie go pocztą wraz z niezbędnymi dokumentami. Po uzyskaniu kodu trzeba dodać domenę do nowego panelu klienta w nowym hostingu.
Chcąc uniknąć błędów przy migracji strony WordPress, nie tylko trzeba zastosować się do powyższych wskazówek, ale i odpowiednio wcześnie zaangażować w cały proces specjalistów SEO. Dzięki temu uniknie się problemów z ruchem organicznym, pozycją w wyszukiwarce i nie zaprzepaści pracy wykonanej na rzecz pozycjonowania. Ważne jest też, aby unikać takich błędów jak:
Migracja WordPress na inny serwer wpływa również na SEO witryny. Istotnym zadaniem jest więc ustawianie przekierowania 301 1:1 – oznacza ono, że podstrona starej wersji serwisu odpowiada podstronie na nowej wersji. Dzięki temu roboty Google bez problemu przeindeksują stronę. Warto jednak podkreślić, że proces ten może trwać, a to może spowodować pojawianie się duplikatów w indeksie. Takie zjawisko jest ryzykowne, dlatego najlepiej zdecydować się na wy indeksowanie starej strony – można to zrobić przez panel Google Search Console. Aby nie stracić jednak całego ruchu na nowej witrynie, koniecznie trzeba ją szybko zaindeksować, poprzez zweryfikowanie jej w Google Search Console i wygenerowanie nowej mamy witryny z aktualnymi adresami URL. Konieczne jest również zgłoszenie nowej strony do zaindeksowania przez Google.